SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Derin ven trombozu tecrübesi
27.Aralık.2009

İkinci bebek daha doğmadan ailecek bizi biraz hırpaladı. Başından beri bir sağ kroşe, bir sol kroşe sallıyor kerata, kendimi toplayamadan yeniden yerde buluyorum. En son vukuatım bizi biraz korkuttu.

baby on way

Resim chenzi‘den

Geçen cuma akşamı saat 10.00 civarı, bir iki ay önce yaşadıklarıma benzer bir ağrı bacağımın arkasını mesken tuttu. Evde bir sürü arkadaşım vardı, epey bir süre de ayakta muhabbet etmiştim. Önce zorladığımı düşündüm. Gece 12.30 gibi ağrı ciddi boyutlara ulaştı. Bir de üşüme nöbeti geldi. Ertesi gün kendi doktoruma danıştım. Devamlı bir bacak ağrısı iddiasıyla karşısına dikildiğim için ağrıyı yeteri kadar ciddi almasını sağlayamadım. Kas spazmı falan gibi birşeyler dedi ve eve döndüm. Ağrı devam etti. Salı öğleden sonra doktorumla  test sonuçlarım ile ilgili yeni bir randevum vardı. Bu sefer adamcağız, bir anda ikna oldu gibi oldu. Baktı benim sağ bacak soldan daha tombik, ölçtük biçtik, bir panik ortamı oluştu. Damar tıkanıklığı olabilir, ciddiye alalım falan dendi. Bana hemen bir doppler randevusu ayarlandı. Aman ha bir gariplik olursa hemen beni arayın diye cep telefonları kontrol edildi. Bu arada bacak ağrısı tavan yaptı, gece uyutmuyor. Neyse, ertesi gün sabah ofise gittim, öğlen de doppler randevuma. Doppler sağ bacağımda bir damarın tıkalı olduğunu belgeledi. Benim moral çöktü. Olayı tahminimden ciddiye alan doktorum (hatta ilk duyduğunda eyvahlar olsun gibi bir tepki verip moral çöküntüme kısmen sebeptir kendisi) öğleden sonra beni ofise dönmekten men edip apar topar eve yolladı. Bu sefer işin şakası yok falan diyerekten. Gebeliğin başından beri yaşadığım diğer sıkıntıları ciddiye almadığımı ima etti gibi oldu, üzerinde durmadım.

Aynı gün bir de kalp damar cerrahına göründüm mecburen/acele tarafından. Tıkanıklığım teyit edildi. Yılbaşına kadar yeni bir rapor kaptım. Derin ven trombozu hamilelerde 1-2/200 oranı ile rastlanan bir durummuş. Bacaktaki toplardamarlarda pıhtı oluşuyor. Bu bacakta, şişme ağrı ve yürüyememeye neden oluyor. Ama en korkulan, bacaktaki pıhtının kopup gidip akciğere yerleşmesi ve akciğer embolisine  sebep olması. Embolinin, öksürük, nefes darlığı gibi semptomları oluyor ve bazen hayati tehlike yaratabiliyor. İşin şakası yok yani. Gebelikte derin ven trombozu, kimlerde görülür, nasıl tedavi edilir diye merak edenle buraya bakabilirler.

2 aylık yatak istirahatim olayı tetiklemiş olabilirmiş, falan filan. Varis çoraplarıyla, kan sulandırıcı iğnelerle tanıştım. Bakalım sonumuz hayır ola. Bu arada bir de amniosentez randevumun zamanı gelmişti. O da aradan çıktı. Asıl endişelendiğim oydu, öncelikler değişti.

Özetle gebelikte bacak ağrıları çekiyorsak, ciddiye alacağız, doktorumuzu alarma geçireceğiz.

İmza D.


12 yorum  
 • Kağıttan Gemiler diyor ki:
  28.Aralık.2009 08:49

  Geçmiş olsun. Bir yakımda duymuştum çok eskiden. Doğum sonrası olmuştu onda da. Üzerinden yıllar geçti iyileşti. Umarım sizde kısa zamanda atlatırsınız. Selamlar

 • Karmançormancı diyor ki:
  29.Aralık.2009 13:34

  çok çok geçmiş olsun..dilerim sağlıkla ve huzurla biter hamileliğiniz…..

 • D. diyor ki:
  29.Aralık.2009 18:23

  Ya evet inşallah, bakalım iyiye gidiyor gibi. Halledecez insallah.

 • tekir diyor ki:
  29.Aralık.2009 22:58

  Gecmis olsun 🙁

 • murat diyor ki:
  1.Temmuz.2010 16:28

  aynısı şu an eşimde mevcut hamileliğin 31. haftasındayız istirahat iğne haplar devam ediyor…bakalım inş faydalı olur tedavi

 • D. diyor ki:
  2.Temmuz.2010 08:29

  Geçmiş olsun. Ben placenta kireçlenmesi sebebiyle 33. haftada doğum yapmak zorunda kaldım ve tam doğru bildiğime emin değilim ama sanırım DVT sebep oldu. Sizin de aklınızda olsun.

 • Derin Dilek diyor ki:
  20.Mart.2012 17:25

  Bende bu hastalıkla hamilelikte tanıştım sonrası ne oldu anlatmamışsınız ben çok korkuyorum. yardım lütfen doğumunuzda herhangi bir sıkıntı oldumu hangi hastaneleri önerirsiniz.

 • ELİF diyor ki:
  10.Mayıs.2013 10:00

  öncelikle geçmiş olsun büyük bi sıkıntı yaşamıssınız
  bende bundan 2 yıl önce dvt den solyı akciğer embolisi geçirdim ozaman hamile değildim su an hamilelik planlıyorum doktor çok riskli olduğunu söyledi çok üzüntülüyüm hamilelikte akciğerime emboli atarsa diye çok korkuyorum. daha sonrasını anlatmamışsınız neler yaşadınız?

 • Halil diyor ki:
  18.Kasım.2013 08:44

  Bu hastalığı geçirenle sonuç ne oldu yazabilirler mi lütfen damara filtre takan varmı

 • D. diyor ki:
  3.Aralık.2013 10:26

  Halil bey, benim derin ven trombozu olayım sadece gebelik ile ilgili birşey idi. Hala arada kontrole gidiyorum. Olay kontrol altında. Doğumdan 2 yıl sonra doppler tetkiki esnasında sol kasığımda doktorun kaçak tabir ettiği (anladığım kadarıyla kanın tam olarak damarda yolculuğuna devam etmediği, birazının patlak borudan dışarı kaçar gibi kaçtığı) bir durum tespit ettiler. Bunu bacaktan damara girerek halledebiliriz, ufak bir operasyon dediler ama ben korktum o zamandan beri olay yokmuş gibi davranıyorum.

 • Nil diyor ki:
  31.Mart.2016 18:22

  Aynı durumla bende karşılaştım.32 haftada acilen damar tıkanması operasyonu geçirdim.hala bacaklarim da ağrı ve uyuşma devam ediyor.dogumuma 1 hafta kaldı bu sebeple artık doğum sonrası tekrar tektikler yapılacak artık hayırlısı. Sizede çok geçmiş olsun.

 • Nur diyor ki:
  11.Haziran.2017 09:20

  Merhaba ,
  24 haftalık hamileyim pilatese gittiğimin ertesi günü nerdeyse üstüne basılmayacak derecede sol diz arkasında ağrı hissettim .sizin fe bu yszınızı okuyup doktora direttim doppler öekin diye doktor varis olduğunu zannetmiyorum şişlik yok kas ağrısıdır dedi ama tehlike var mı gebelik boyunca diye bir doppler çektirdi .sonuç sol kasık 4.derece iç varis ,hakbuki ağrım ertesi gün geçmişti ama rapor sonucu varis çorabı ve kan sulandırıcı ilaç verildi ne yapsam bilmiyorum önümüz temmuz ağustos ben pantolon giyemezken o çorabı nasıl giyicem bilemedim çok korkuyorum


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>