SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
George Carlin-Zaman Paradoksu
22.Mayıs.2009

George Carlin, Amerika’da 70 ve 80’li yılların bir komedyeniydi. Biraz ağzı bozuk bilenen biri idi. Youtube’u izleyebilenlerdenseniz birkaç videosunu izlemenizi öneririm. Mesela dini sorguladığı bu videosu çok başarılı.

carlin_dvd_frontCarlin, 11 Eylül’den ve karısının  ölümünden sonra  söyle yazmıştı:

“Tarih içinde zamanımızın  paradoksunu  söyle sıralayabiliriz.  Daha yüksek binalarımız ama daha az sabrımız var; daha geniş yollarımız ama daha dar bakış açılarımız var. Daha çok harcıyoruz ama daha az şeye sahibiz;  daha fazla satın alıyoruz ama daha az hoşnutuz. 

Daha büyük evlerimiz ama daha küçük ailelerimiz,  daha çok ev gereçleri ama daha az zamanımız var.    Daha çok eğitimimiz ama daha az sağduyumuz; daha fazla bilgimiz ama daha az bilgeliğimiz var. Daha çok uzmanımız ama yine de daha çok sorunumuz;  daha çok ilacımız  ama daha az sağlığımız var.

Çok fazla alkol ve sigara tüketiyoruz,  çok savurganca  para harcıyoruz, çok az gülüyoruz, çok hızlı araba kullanıyor,   çok çabuk kızıyoruz, çok geç saatlere kadar oturuyor  çok yorgun kalkıyoruz. Çok az okuyor, çok fazla TV seyrediyor ve  çok az şükrediyoruz.

Mal varlıklarımızı   çoğalttık ama değerlerimizi azalttık. Çok konuşuyoruz. Çok az seviyoruz ve çok sık nefret ediyoruz. Geçimimizi sağlamayı öğrendik, ama yaşam kurmayı öğrenemedik.  Yaşamımıza yıllar kattık ama yıllara yaşam katamadık.

Aya gidip gelmeyi  öğrendik ama yeni komşumuzla tanışmak için caddenin karşısına geçmekte sorunlarımız var.  Uzayı fethettik ama iç  dünyamızı değil.  Daha büyük işler yaptık ama daha iyisini yapamadık.  Havayı temizledik ama ruhumuzu kirlettik.  Atoma hükmettik ama önyargılarımıza hükmedemedik.

Daha çok yazıyoruz ama daha az öğreniyoruz.  Daha çok plan yapıyoruz ama daha az sonuca varıyoruz. Koşuşmayı öğrendik, ama beklemeyi öğrenemedik.  Daha fazla bilgiyi depolamak, her zamankinden daha çok kopya çıkarmak için  daha fazla bilgisayar yapıyoruz ama daha az iletişimim kuruyoruz.

Zaman artık, hızlı hazırlanan ve yavaş  sindirilen yiyeceklerin, büyük adamlar ve küçük karakterlerin, yüksek karlar ve sığ ilişkilerin  zamanıdır. Günümüz artık, iki maaşın  girdiği ama boşanmaların daha çok olduğu,  daha süslü evler,  daha   dağılmış  yuvaların  olduğu  günlerdir.  Bu  günler, hızlı seyahatler, kullanılıp atılan  çocuk bezleri, yok edilen ahliaki değerler,   bir gecelik ilişkiler, obez bedenler ve neşelendirmekten sakinleştirmeye hatta öldürmeye kadar herşeyi yapabilen hapların olduğu  günlerdir.  Vitrinlerde herşeyin sergilendiği, ama depolarda hiçbirşeyin  olmadığı bir zamandayız. 

Öyle bir zaman ki  teknoloji  size bu mektubu getirebilir,  siz bu  içselliği ya paylaşmayı,  ya da sil tuşuna basmayı seçebilirsiniz…”

Bunu  bana bir ara Banur göndermişti. Tekrar okudum, tekrar  sevdim.

İmza D.


1 yorum  
  • Aysun diyor ki:
    24.Mayıs.2009 12:01

    Sonuna kadar katılıyorum, harika şeyler söylemiş


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>