SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Gezi yazıları – Kıbrıs
19.Ağustos.2009

Bu sefer Gamze’yi konuk yazar olmaya ikna ettim:

“D.’ye bir Datça yazısı sözüm vardı, ama ben hazır Kıbrıs’tan dönmüş ve anılarım tazeyken orayı anlatmak istiyorum… Öncelikle beklentim çok büyük gittim –ki bunun Kıbrıs’la alakası yok, her yere öyle bir hevesle gidiyorum- … Öyle gitmemekte fayda var… Ama adayı mutlaka görmek lazım … Ben 7 gece kaldım, benim tavsiyem 4-5 geceden fazla kalınmaması, ama bir şekilde de mutlaka gidilmesi… Deniz kum sefası severim diyenler daha uzun da kalabilir tabii…Ya da bir kumar oynayayım diyenler… Ben kurtluyum, aynı yerde sabit duramadığım için, son 2-3 gün etrafta başka ada var mı diye düşünmeye başladım…

Herneyse biz Acapulco Otel‘de kaldık… Lüks arayan biri değilseniz, hem konumu iyi hem de denizi çok güzel…Biz villa odalarda kaldık ki çok sevimli ve büyüktü… O sayede kalabalığa girmemiş olduk. Yemekler de iyiydi, ama kalan turist profili karman çormandı, ki bu da bizi epey eğlendirdi… Akşamları herkesi görebilecek bir masa seçip sosyolojik analizlerde bulunuyorduk.

Trafik sağdan akıyor…Araba kiralamak için kendine epey güvenmek lazım, yoksa bir yerlerde virajı yanlışlıkla geniş alacakken dar alabilir, ya da yan yoldan çıkarken karşıdan gelene toslayabilirsiniz… En tuhafı da bazı arabaların direksiyonunun solda olmasıydı… Bir kamyonu nasıl sollayabiliyor? mesela… Hadi bir deneyelim belki karşıdan gelen yoktur diye herhalde.. Rus ruleti gibi.

Normal plakalar ön beyaz arka sarı, kiralık arabalar kırmızı… Araba kiralamazsanız dolmuş-servis bir şekilde ulaşım rahat ve ucuz. Biz otelin 2 tane günübirlik turuna katıldık…Bir tanesi LefkoşeMagosa bir tanesi Karpaz’a…Kıbrıs’la ilgili biraz genel bilgi verdikten sonra buralara da dönerim…Bu arada Kıbrıs’la ilgili seyahat kitabı bulmak imkansızdı…Oraya gidince de zor bulduk.

Tuhaflıklar havaalanında başlıyor…Yani aslında yurtdışı çıkış yapıyorsunuz, ama nüfus cüzdanı ile geçiyorsunuz… Sonuçta insanlar KKTC vatandaşı ama her yerde Türk bayrağı, para birimi TL, market ürünlerinin hepsi (hellim ve Türk kahvesi hariç) Türkiye’den… Yani aslında ayrı bir ülke ama değil, uluslararası havaalanı var ama tanınmıyor… Çok tuhaf ve ilginç…Bir yandan da üzücü…Bir ülkeye bağlı kalmış izole olmuş … Neyse bunlar işin siyasi yönü… Dönelim turistik yönümüze… Bu arada Kıbrıs aksanı süper sevimli geliyor bana bir de “mi mu” soru eki yok gibi… Mesela havaalanı görevlisi “çantayı koyuyorsunuz” derken meğerse “çantayı koyuyor musunuz” diye bir soru sormuş… Bir de inceltmeler yok harflerin üstünde, yani baaadem değil de direkt badem diyorlar…

Kıbrıs, Sardunya ve Sicilya’dan sonra Akdeniz’in 3. büyük adası… Türkler nüfusun %35’i iken, toprakların %28-29’ unda yaşıyorlar. Bu oranları tur rehberinden kaptım. Tam 2 gün Rumlara karşı doldurdu bizi. Önce duymazdan geliyordum, ama son anlarda elimde kılıç adanın karşı tarafına Allah Allah naralarıyla koşarken hayal ettim kendimi. Şaka bir yana, iki taraf arasında barış olur mu? Bence zor. Türk tarafında dağda dev bir KKTC bayrağı var. Rehber bayrağın Guinness rekorlar kitabına girdiğini söylemişti, gerçekten doğruymuş. Rum tarafından her yerden görünüyormuş. Gece de ışıkları yanıyor. Rehberimize göre bu olay BM’ye şikayet edilmiş, bari ışıkları gece yakmasınlar görmeyelim diye.

bayrak

Kıbrıs bütçesinin dörtte biri üniversitelerden…. Sanırım geri kalanın tamamı turizm… Ki turizm büyük ölçüde gelirini Casino’lara borçlu. Bakır çıkıyor. Tarım pek yok, hayvancılık var. Susuzluk epey büyük bir sorun (gerçi bir gün yüzerken yağmur yağdı, ama genelde her yer kurak gibi.)

Girne’de kaldığım için buradan başlamak istiyorum.

girneBurada Kale görülmeli. Etrafı kafe ve publarla dolu. Buz gibi birayla teknelere karşı keyif yapılabilir. Girne içerisinde mağazalar var…. Birşey almak pek mümkün değil… Bir vitrinden çektiğim fotodan anlaşılabilir.

vitrin

Bellapais Manastırı: Çoook güzel.

manastir

Kybele restoranda yemek yiyin. Manzarası çok güzel.

Lefkoşe hem Rum hem Türk tarafının başkenti. En ilginç yer barbarlık müzesiydi. Müze tek katlı ve şirin bir ev (Tek katlı ve bahçeli evlere bayılırım. Alaksız oldu ama söylemeden geçemedim)… Ben evden çok etkilendim… O kadar ki bu kısmı kendime saklamak istiyorum… Müzeyle ilgili bilgi şu linkte var.… Neyse gidip görmek lazım, anlatmaya çalışsam da beceremem… Boğaz Şehitliği’ne giderseniz orada şehit olan bir askerin günlüğü var… Günü gününe tüm ayrıntılarıyla olanları kaydetmiş… Sayesinde tüm ayrıntılar biliniyor.

Namık Kemal’in kaldığı zindan da görülebilir… Kapkaranlık in gibi… Ama tuhaf olan pencerenin sokağa bakması… Acaba gelip geçenle konuşabiliyor muydu?… Ya da gelip geçen var mıydı?… Sonra bir üst kata taşımışlar.

Gazimağosa-Maras bölgesine gittik. Deniz o kadar güzel ki … Oteller çürüyor (110 tane)… Sadece orduya ait bir sahil var ama siviller giremiyor…

maras

Karpaz’a gelince, adanın en doğu ucu. Denizi tertemiz turkuvaz ama kimse yüzerken açılmıyor, çünkü çok fazla köpekbalığı varmış. Etrafta görülebilecek sadece manastır var. Etrafı tezgahlarla dolu. 80li yıllardan kalma oyuncak bebekten su ısıtıcısına kadar herşey var. Bir de Dipkarpaz köyü var. Rum ve Türk kahveleri karşı karşıya. Maalesef biz durup bir kahve içemedik (rehberimizin Rum düşmanlığı bir neden miydi buna bilemiyorum).

Kıbrıs mutfağına da bir bakarsak kahve ve hellim peyniri dışında, mesela şeftali kebabı var ama şeftali ile alakası yok. Aslı Şef Ali’nin kebabı, ama zamanla isim dönüşmüş. Yemedim çünkü epey yağlı. Sonra molehiya (ekşili sebze). Nane gibi minik yapraklı bir ot. Marketlerde kurutulmuş satılıyor. Hem yoğurtlusunu hem etli yemeğini yedim. Özellikle yoğurtlusu çok güzel. Hatta çantaya bir paket attım, getirdim.

Kıbrıs kısacık olarak böyle. Her yere değinmedim. En önemlileri bunlar. Sadece Güzelyurt’a gidemedim. Bitirmeden şunu diyeyim; alakasız da olsa Kıbrıs’ta kediler çok güzel. Hepsi uzun bacaklı. Neden acaba?

kedi

İmza D. (aslında Gamze :)


4 yorum  
 • tekir diyor ki:
  21.Ağustos.2009 15:34

  Hayatim boyunca Kibris’i cok merak etmisimdir, bir turlu firsat olmadi! Bu yazi ve resimdeki sulun bacakli arap iyice yoldan cikartti beni 🙂 Bu arada “oteller curuyor” cok dokundu, kanayan bir yara gibi sanki Kibris 🙁

 • gamze diyor ki:
  26.Ağustos.2009 08:24

  Kıbrıs havaalanında bi adam (kasiyer) siz dusseldorftan mı geliyorsunuz dedi
  Yok ama almanyada dogdum dedim (neden dedim bilmiyorum)
  Dusseldorf nasıl dedi.
  Bilmem dedim.
  Yani bole etrafındaki koylerde yasayanlar zengin mi dedi
  Herhalde Almanyada yasayan bi kizla evlencek cebi doldurcaktı cozemedim

 • Kıbrıs diyor ki:
  9.Şubat.2010 21:08

  Akdenizdeki adaları sıralarken sardunyadan bahsettiniz. Doğrusu Sardinya sanırım.

  Bir de sol direksiyon konusunuda şimdi düşününce anladım. Sahi soldan giden trafikte benim araba niye sol direksiyon 🙂 Hiç sıkıntısını çekmedim. Belki ondan farketmemişimdir 🙂 94 model olduğu için sanırım. Yasalar gelişmeden önce Türkiye’den sol direksiyon getiriliyordu. Şimdi yassak.

  Rehberinizin yaşı 50 den büyüktü sanırım.

  Anlaşıldığı kadarıyla memnun ayrılmışsınız. Yazınız için teşekkürler.

 • Latmos diyor ki:
  9.Mayıs.2011 14:40

  Kıbrıs konusunda şunları da söylemek gerekir düşüncesindeyim:
  1> Kıbrıslılar Türkiye’lileri sevmezler ve istemezler.
  2> Her eve en az 3 maaş girer(şehit/gazi vb.) ve en düşük memur maaşı 3,500 TL dir, asgari ücret 1,200 TL ama siz çalışamazsınız benzin 1.80TL ve bütün bu paralar Türkiyeden Gönderilir (yani sen/ben vergiler öderiz Kıbrıs’lı yer) Buna rağmen Türkiye’yi istemezler ve sevmezler (Nankör millet)
  3> Kesinlikle polisle muhatap olmayın.Yiyeceğiniz dayak oradan ingiltereye yol olur
  4> Adalet sistemi aynı suça ingilize 1 kıbrıslıya 2 türkiyeliye 3 verir. Ayrıca ilk mahkemeye kadar 3 ay paşa paşa cezaevinde yatarsınız.
  5> Anayasası olmadığı için kafalarına göre ceza yazarlar. Bu arada polis savcılık vazifesi de yapar.
  6> İngiliz pasaportuna sterlinine ve vatandaşlığına taparlar.
  7> Yemekleri iğrenç derecede kötü(5* otellerde bile)
  8> Yüzüme karşı ‘sizi biz mi çağırdık kıbrısa defolun bi geldiniz bi daha gitmediniz ‘ bile dediler. Halbuki Türk Ordusu olmasaydı Babaları çiçekleri dipten kokluyor olacaktı.
  Gitmek isteyenlerin bunları da bilmesi gerek.Tarih falan bizdekinin milyonda biri bile değil. Yemekler iğrenç. İstenmiyorsunuz. Deniz deseniz Türkiyenin tınağı bile olamazlar. Benmi Çok ama çok pişmanım


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>