SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Gezi yazıları – Samsun’dan doğuya doğru
6.Temmuz.2009

Yaz dönemi  olunca ister istemez gezi yazıları artıyor. Hava kötüyken, insan mecburen evde oturup  sonrasında da okuduğun kitabı yazıyor.  Neyse, en son Samsun‘u yazmıştım, doğuya doğru ilerliyorum. Burada da, Samsun-Ünye arası gezi notlarını bulacaksınız.

Geçen Pazar sabahıydı galiba – ya da bir önceki emin olamıyorum artık- Samsun’dan doğuya doğru yola çıktık. 95 km ötede Ünye var. Eskiden arada sırada Ünye’ye balık yemeğe gelirdik. Hatırlıyorum, Samsun’un acayip  sıkıcı, denizin dibi ama bir o kadar da denziden uzak bir şehir olduğunu düşünmeme rağmen (gerçi artık öyle düşünmüyorum), Samsun-Ünye yolunu severdim. Upuzun ağaçların olduğu koruluklar vardı, yol deniz kenarından giderdi bir süre, sevimli bir yoldu. Hala da öyle.

Hatta 1993-4 civarında annemlerle Karadeniz turu yaparken, Ünye’de Kumsal Otel diye bir yerde kalmıştık. Bu kadar denizin yakınında kaldığım ilk oteldi, denizin on adım ötesi gibiydi. Gerçi biraz köhneydi, ama o zaman çok sevmiştim, sonrada da hep methederek hatırladım.

kumsal-otel

Bu arada Ünye, Yunus Emre’nin mezarına sahip çıkılan 17  yerden biri, ama en kuvvetli varsayım sanırım hala Eskişehir’de. Sırf Yunus Emre-Ünye bağlantısını güçlendirmek için birtakım şiirlerinin tahrip edildiği iddiasında olan bir yazıya denk geldim internet gezerken, isteyen bakabilir.

Ünye sahil şeridi o kadar güzel ki. Dev gibi ağaçlarının altında parklar var, sahil düzenli, tertemiz, eski ve minik evler var kıyıda.

unye-kiyi

Bir de eski konakları restore olayı burada da başlamış. Biz bir tanesini gezdik, hatta birşeyler içtik: Sebile Hanım Konağı.

sebile-hanim-konagiGüzel bir yerdi ama keşke deniz kenarı olsaydı. Bir de bahçeye bir ağaç dikselerdi, sonra o büyüseydi,  gölge yapsaydı, sıcağa tahammülü olmayan beni tavlamaları daha kolay olabilirdi. Ama yemekleri güzel, dekorasyon özenli (gerçi benim için  biraz kalabalık ama yine de iyi), odaları, banyoları falan gayet ferah, güzeldi.

sebile-hanim-konagi-zerrin-ozer

-Sebile hanım konağının  içinde bana albüm kapağı için resim  çektirsem asla numaralı  gözlük takmam dedirten bir Zerrin Özer albüm kapağı-

Ünye’den yola çıkıp, Fatsa’yı geçince kendinizi bir yol ayrımında buluyorsunuz. Ya halihazırda üzerinde olduğunuz çok şeritli sahil yolundan devam edebilirsiniz, ya da Fatsa’yı geçince Perşembe yoluna kıvrılıp, deniz kenarında harika bir yoldan kıvıla kıvrıla gidip, bir de balık yemeğe durursunuz. Biz ikinci yolu seçtik.

Fatsa’yı geçip Perşembe’ye yaklaşırken sol tarafta, denizle yol arasında Vonalı Celal‘in yeri var, atlamayın, o kadar güzel ki. Vonalı  Hürriyet’in Hamsi’nin en iyi 10 adresi sıralamasında üçüncü sırada.

vonali-celal

Yeri  bir kere denizin dibinde bir yarın üzerinde. Püfür püfür esiyor. Balıklar harika, sonracığıma meze gibi Karadeniz yemekleri de getiriyorlar. Alkol de var (Bu gezide tahminimden daha  fazla yerde alkol olmadığına şahit oldum). Restoran denizden 50-60 metre yüksekte olduğu için, martılar neredeyse 1 metre ötede uçuyorlar. Hatta tabakla işiniz bittiğinde kalanları denize doğru fırlatıp martıların havada kapışını seyrediyorsunuz. Masamızın manzarası böyleydi (fotoğraf makinasının ayarlarıyla oynamıştım, resim biraz ince uzun olmuş gerçi 🙂

vonali-celal3

Bir de unutmadan, Vonalı Celal’in turşuları da çok meşhur.

tursu-dunyasiDoğuya doğru yazılar devam edecek,  ama bir iki gün şehir dışındayım. Hafta sonuna doğru inşallah (bana dua edin – biraz uçak korkum gelişti de son yıllarda).

Kırmızı Baykuş’taki diğer Karadeniz seyahati yazıları:

Gezi yazıları – Samsun’dan doğuya doğru
Gezi yazıları – Samsun
Gezi Yazıları – Fatsa’dan doğuya doğru
Gezi yazıları – Amasra
Gezi yazıları – Artvin

İmza D.


2 yorum  
  • denizyildizi diyor ki:
    7.Temmuz.2009 13:32

    orduluyum diye soylemiyorum ordu kadar guzel bi sehir ki.bana yillar sonra gormek nasip olmustu. guzel denirdi ama bu kadar beklemiyordum.giresun cok betonlasmis eski guzelligi yok…ama ordu..bu kadar medeni bi yer orada sıkısmıs kalmis…umarim unyeye deginmisken sira ordu ve boztepeye de gelir..

  • alparslan diyor ki:
    18.Kasım.2009 18:31

    ben taşköprülüyüm karadeniz yemeklerini de severim..


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>