SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Las Vegas’ı kuran Maraşlı
17.Eylül.2009

kirk-kerkorian

Kirk Kerkorian, Los Angeles’ın en zengin adamı diye bilinen ve 2008’de 16 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 41. en zengin insanı. Ama bu son 2009 kriziyle serveti 5 milyara inmiş. Aman neyse uzatmayayım, sonuçta zengin bir amca…

Wikipedia‘da, Ermeni-Amerikalı olduğu söylense de, Balçiçek Pamir’in yazısında okuduğuma göre Kahramanmaraş’lıymış. Şu an 94 yaşında olan Kerkorian ve ailesi, 1915’te Maraş’tan Amerika’ya göç etmişler. 17 Ağustos depreminden sonra, Kerkorian depremzedelere 1 milyon dolar bağış yapmış. Hatta bu yardımı almak bile problem olmuş: İlk başta Türk hükümeti parayı almayı istememiş, sonra Kızıl Haç üzerinden verilince kabul etmiş. (Bu konuyla ilgili ayrıntılar için, yazının tamamını okuyun.)

İşte bu amca, sınırların açılması şartıyla Güney Doğu’ya oteller zinciri kurarak, burayı Las Vegas’a döndürebileceğini söylemiş.

Kirk Kerkorian’ın bu devleşme hikayesi de oldukça ilginç: 2. Dünya Savaşı sırasında, piyade olmak istemeyip pilotluk eğitimi almış. Hatta uçuş eğitimi parasını, hocasının öküzüne bakarak karşılıyormuş. 6 ayda ticari pilotluk brövesini almış. İskoçya’ya tehlikeli olduğu için tercih edilmeyen bir rota kullanıp 7 saat içinde uçmayı başararak, rekor kırmış.

Savaştan sonra 5000$’a bir Cessna uçak almış. İlk olarak Las Vegas’a uçmuş. 40lı yıllarda Las Vegas’ta, kumar oynayarak çok vakit geçirdikten sonra, kumarı bırakmış ve kumarseverleri Los Angeles’tan Las Vegas’a taşıyan ufak bir charter servisi olan Trans International Airlines’ı 60.000$’a almış. (Bu havayollarını 1968’e kadar işletip, 1968’te 104 milyon $’a sattığını söylemeden geçmeyelim.)

1962’de, şu anda süper bir otel Ceasars Palace’ın bulunduğu arsayı 960.000$’a satın almış. Bunu da Ceasers’a 9 milyon $’a satmış. Kirk amcanın bütün yaptığı alışverişleri listelemeyeyim; ancak siz mantığını anladınız.

1969’da ünlü sinema stüdyosu MGM’i satın almış ve meşhur MGM Grand Hotel ve Casino’yu açmış. Bittiğinde, Empire State’ten bile büyük ve o zaman için dünyanın en büyük oteliymiş. 1980’de MGM’de büyük bir yangın çıkmış ve 87 kişi ölmüş. 8 ay sonra MGM tekrar açılmış. (Bu arada MGM yangınından 3 ay sonra da, yine Kerkorian’ın olan Hilton yanmış ve 8 kişi ölmüş.)

1986’da, MGM ve Reno’yu 594 milyon $’a satmış. Daha neler almış satmış, neler… Ben okumaktan yoruldum… Bu paralardan bahsetmek çenemi yordu adeta:)

Peki bu yaşlı amca şu an ne yapıyor? Çok yüksek fiyatlı İtalyan el yapımı (özellikle Brioni marka) kıyafetlere çok düşkünmüş. Buna rağmen nispeten ucuz arabalar kullanıyormuş, mesela Pontiac Freebird, Jeep Grand Cherokee ve Ford Taurus. Beverly Hills, Nevada ve California’daki 3 malikanesinde dönüşümlü olarak vakit geçiriyormuş.

İmza G.


4 yorum  
 • çengel diyor ki:
  17.Eylül.2009 13:37

  Geçen gün bir yerde okudum. Titanikte de on kadar Ermeni kökenli Türk vatandaşımız varmış. Hatta bunların Fransa’da mı ne bir yerde buluştukları bir otel varmış, tüm Amerikaya gidecekler Türkler ( ya da osmanlı mı diyelim) oraya mutlaka uğrarmış. Bir arkadaşımın da dedesi 1900’lerin başında Amerikaya gidip geri Anadoluya göçmüştü. O da değişik tabi.

 • D. diyor ki:
  17.Eylül.2009 13:39

  Benim de deliler gibi zengin olup, yine de göreceli olarak mütevazı bir arabaya binme hayalim var. Bir gün inşallah..

 • tekir diyor ki:
  18.Eylül.2009 03:16

  Ben hikayede en cok deprem zamani alinmayan paraya takildim! Guneydogu Vegas’a donusecekmis, guleyim bari. Istemez kimse, orda toprak agalari filan idare edecek, kalkinmaya kimse tahammul edemez. Bizim kendimize ettigimiz hainligi bir baskasi yapamaz bile.

  Amma sinirlendim ha, “ben az param da olsa mumkun olan en iyi Audi’ye (Aston Martin biraz ucuk olur) binmek isterdim” diye zevzeklik ederek bitireyim bari 🙂

 • baykonur diyor ki:
  7.Ekim.2010 14:30

  Yazının tamamını okumak Türkiye’deki depremzedelere yapılan yardımı anlamamızı sağlamadı.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>