SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Lionel Shriver- Kevin hakkında konuşmalıyız
19.Ekim.2009

kevin2“Kevin hakkında konuşmalıyız” Lionel Shriver’ın okuduğum ilk kitabı ve kendisine 2005 Orange ödülü  kazandırmış. Yaşgünümde bir arkadaşım hediye etti, elimde de okuyamadığım ama elimde sürünen en az yedi-sekiz kitap olduğu için biraz raf süsledi. Başta da çok çekici gelmedi itiraf etmeliyim. Ama sonradan sardı. Daha da bitirmedim, ama şimdilik gayet iyi gidiyor.

Kitap 16 yaşında bir sürü okul arkadaşını katleden bir oğlanın annesinin, babasına mektupları olarak yazılmış. Kadıncağız, bütün kitap boyunca oğlanın doğumundan beri  sergilediği  piskopat, mesafeli, donuk kişiliği  kendisinin ona karşı hislerinin bir yansıması, dolayısıyla kendi suçu olabileceğini düşünüyor, bunu sorguluyor.

Anne Eva, seyahat kitapları yazan ve doğum öncesi yılın üçte birini seyahat ederek  geçiren biri. Kevin de dünyanın en kolay bebeği, çocuğu değil. Doğum sonrası Eva hapı yutuyor. Eşi de oğluna düşüyor, oğlanın bütün garipliklerini nomal karşılıyor, evlilik de duman oluyor. Kevin’in tüm çocukluğu piskopatlık eylemlerle dolu; annesini fotoğraflarını yakıyor, nadide haritalardan duvar kağıdını rezil ediyor, kardeşine zarar veriyor, herkesten nefret ediyor kanaati uyandırıyor vs…

Çocuklar canavar mı doğar? Yoksa çevre şartları mı onları uyumsuz yapar? İtiraf etmeliyim ki kitap ara ara  bana kadın bassın gitsin o evden yahu oğlana babası baksın dedirtti. Kendime inanamadım, ama sanırım Kevin’in katil olduğunu bilmemin etkisi büyük, yoksa, yoksa benim içimde de bir Eva mı var (hayır seyahati de seviyoruz o açıdan…) Neyse, kadıncağız  kitap boyu ben mi onu kötü yaptım? o mu kötüydü? sorgulaması  yapıyor. Depresif ama sürükleyici bir kitap.

Yazar ile bir söyleşi için burayı tıklayabilirsiniz. Seneye filmi çekiliyor galiba. Tilda Swinton oynayacak diye duydum, ki kendisine hayranımdır (Bkz. Michael Clayton) hakkını verir ama kadında pek Ermeni asıllı tipi yok  (Eva, Ermeni asıllı ve kitap da ara ara soykırım göndermeleri var) ama onu da hallederler.

Bitirince belki gene yazarım. Şimdilik tavsiye ediyorum.

İmza D.


5 yorum  
 • Karmançormancı diyor ki:
  21.Ekim.2009 10:16

  çok ilginç bir kitapmış. çocuk eğitimi konusunda hassas olduğum için beni bunaltır üzer diye okumak istemem sanırım 🙁

 • D. diyor ki:
  21.Ekim.2009 13:12

  aynen öyle:) hamilelere falan pek tavsiye etmiyorum..

 • Balıkçı diyor ki:
  7.Ocak.2010 14:30

  hmmmm…demek başta çekici gelmedi…

  her neyse buna takılmıyorum ve kendinsinin başka bir romanını şiddetle tavsiye ediyorum: the post-birthday world…

 • D. diyor ki:
  7.Ocak.2010 14:56

  Bir sürü kitapçıya sordum Shriver’ın başka çevirisi yok galiba. Yine adres; amazon.com.

 • GIA diyor ki:
  11.Eylül.2012 11:14

  Geçen hafta izledim filmi.
  Eva’nın Ermeni asıllı olmasıyla ilgili tek bir kelime göremedim. Bir kere Fransa’ya geri dönmekten bahsetti, Fransız asıllı olduğunu düşündürttü.
  Bence filmde, Eva’nın çocuğa karşı olumlu davranışları daha ağır basmış. Hani %50-%50 gibi bir his vermiyor, ki biz de hatanın belki kadında olduğunu düşünelim. Hep mağdur olduğunu düşündüm ben, film boyunca.
  Çocuk resmen bir şeytan. Allah muhafaza!!!


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>