SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Mavi adamların dünyası
27.Aralık.2009

avatar2Türlü endişelerle seyrettim Avatar’ı. “Fantastik sinemayla hiç arası olmayan seyirci Avatar‘a gitmek zorunda kalırsa ne yapar?”  sorusu kafamı meşgul ediyor idi. Ama sonuç gayet olumlu oldu, fantastik sinemanın uzağından geçmeyen biri olarak, ben bile sevdim filmi. Orada burada okuduğuma göre, deliler gibi paralar harcanmış, o kadar olsun.

Biz filmi, çeşitli vesilerle çamur attığım (Bkz: Funny People) Gordion Cinebonus‘da seyretmek zorunda kaldık. 25-30 dakika reklam vardı, tüm salon dolu ve ortalama ısı 35 derece gibiydi. Ama başka aksama olmadı. Film aradan sonra hemen başladı, daha önceki seferler gibi hoop bizi unuttunuz şeklinde gidip birilerini bulup, filmin ikinci yarısı için yalvarmak zorunda kalmadım. Zaten o kadar kalabalıkta sıkardı biraz.

avatar4Avatar, bir proje kapsamında Pandora gezegenine yerli halkın arasına karışmak için yollanan, deniz piyadesi Jack Sully’nin hikayesi. Jack iki alemin arasında gidiyor geliyor, sonra Pandora’da daha fazla evinde hissetmeye başlıyor kendini ve kurtarıcılığa soyunuyor. Hikaye dünyanın en orijinal hikayesi değil. Yine esas oğlan esas kıza aşık oluyor, vs. Nedense sonunda zorlama bir mutlu son olayı var. Başta insanlığa karşı savaşamayız, çok güçlüler muhabbeti geçen adam sonunda İskoç William Wallace gibi bir savaş nutuku atıyor, kabilelere gaz veriyor vs. Neticede hikaye sıradan demiştim zaten, fazla olumsuz duygu uyandırmayayım. Bir de çok uzun, 3 saat sürüyor.

avatar33D ortamı güzel. Yaratıkların pek azı sahte duruyor, gerçekten görsel bir şölen var. Uçuş sahneleri gibi çoğu sahne, gerçek gibi. Ama yerlilerin oklarından kurtulmak için koltukların arkasına saklanma refleksi falan uyandıracak kadar değil.

Ben sevdim. 3D olmasa değmez diyebilirdim, onu da söyleyeyim. (Bianet’de film ile ilgili bir yazı var. İlgilenenlere).

İmza D.


3 yorum  
 • gia diyor ki:
  4.Ocak.2010 12:43

  Gordion CineBonus’a çamur atıyorsun, ama söylediğin herşey Kanyon CineBonus’ta da var. Dün gece gittim Avatar izlemeyeye. Bir gün önce bizzat gidip bilet aldık. Ondan önce bulamamıştık. Internetten de bulamamıştık ayriyeten. Neyse… Olay şu: 25-30 dakika reklam, içerisi yaklaşık 35 derece. Arada dışarı çıkıyorsun, dondurma yiyeceğin tutuyor mesela, Ben&Jerry’s ‘de tek çeşit dondurma kalmamış. Limonlunun dibini sıyırmayı teklif ediyor falan. Ortada bir sürü tanınmış insan dolanıyor. Hadi bizi kaale almıyorlar, onları da almıyorlar.
  Tuhaf geldi bana, servislerindeki bu umarsızlık…
  Full çeken salonlar var, full çekecekleri günler öncesinden belli, ama bir önlem, bir hazırlık, bir iyileştirme yok.

 • Burhan diyor ki:
  8.Ocak.2010 22:17

  ben sizin gibi yorumcuları anlamıyorum sen mademki fantastik sinema sevmiyorsun izleme arkadaşım,ve şöyle bir durum daha var korku filmine gidip altına kaçırıp sonrada korkmadımki diyenlerden ayrıca bir haz alıyorum.Bütçe bilmem ne zaten bir filmde aşk heyecan fantezi olmazsa o zmanda bunlar yok dersiniz sonuçta sizin gibi ler mutlu olmz ve beğenmez hiçbirşeyi.Kısacası bu büyük bütçeli filmlere sizin gibi küçük bütçeli insanlar yorum yapınca vallaa üzülüyorum..

 • gia diyor ki:
  9.Ocak.2010 10:32

  Burhan bence arkanıza bakmadın kaçın bu siteden:) Bizim gibi küçük bütçeli insanların, sizin sinirinizi bozmasına müsaade etmeyin… Yolunuz açık olsun.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>