SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
New York Gezi Notları – 1. gün
1.Temmuz.2009

times-square-1

Seyahatimizin ilk günü notları arasında, “New York’ta havaalanından otele nasıl gidilir? New York shuttle hizmetleri nelerdir? Shuttle fiyatları ne kadardır?” gibi sorulara yer vermek istedim.

THY’nın direk uçuşu sayesinde, İstanbul-New York arasını yaklaşık 11 saatte uçtuk. Ancak JFK havaalanına bir geldik ki, aynı anda altıdan fazla uçak bir anda inmiş ve pasaport kuyruğunda inanılmayacak kadar fazla insan var. Toplamda 1.5 saat kadar ayakta dikildikten sonra, sonunda kendimizi havaalanının dışına atabildik.

new-york-1

Otelimiz Times Square’e çok yakın, 49. Cadde üzerindeki The Time Hotel’di. Şimdiye kadarki Amerika deneyimlerimizden, havaalanında otele gitmenin en iyi yolunun shuttle olduğunu öğrenmiştik; o yüzden üzerimize yağmur gibi gelen taksicileri pas geçtik. Shuttle diye, dalgaya düşerek otobüs bileti aldık. Havaalanı-otel gidiş, otel-havaalanı dönüş kişi başı 27 dolara geliyor. 45 dolar olduğunu duyduğumuz taksiye göre oldukça uygun. Ancaaaak, tabii her şeyin bir bedeli var. Otobüsler sadece 2 durakta duruyormuş. Biri Penn Station tren istasyonu,diğeri isePort Authority-Times Square. Yine merkezde otel seçmenin avantajını kullanarak 8-9 dakika yürüyerek otelimize geldik.

Bunun dışında yine shuttle denilen, ama sizi evinize / gideceğiniz yere kadar götüren; dönüşte evinizin önünden alan, kişi başı $23 otobüsler var. En bilineni Supershuttle. Havaalanında pasaport kontrolünden çıktığınızda ankesörlü telefona benzeyen, üstünde kocaman “Supershuttle” yazan ücretsiz telefonlar göreceksiniz. Ahizeyi kaldırdığınızda size hangi terminalde olduğunuzu ve nereye gideceğinizi soruyor ve 5-10 dk. sonra bulunduğunuz terminalin önüne sizi almaya geliyorlar. Ya da daha öncesinden internetten de rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Tek dezavantajı, shuttle’daki herkesi gittiği yere bıraktığı için yol biraz uzayabiliyor ama genelde rotaları yolculara göre ayarlıyorlar.
2 ya da daha fazla kişiyseniz taksi en kolayı. Havaalanından Manhattan’ın her yerine sabit ücret 45$. Aman taksi şoförüne bahşiş bırakmayı unutmayın; burada her yerde olduğu gibi taksilerde de bahşiş bırakmak gerekiyor. 45$ için 5$ bırakabilirsiniz.

The Time Hotel’deki odamız oldukça ufak, ama temiz. Banyosu yeteri kadar büyük, modern ve en önemlisi temiz. Otel 3 yıldızlı. Küçük olduğu için, uzun kalınınca insanın üzerine gelebilir, ama 1 haftalık bir seyahat için gayet uygun. Fiyatı da yüksek sezon olduğu halde oldukça münasip, ortalama 2 kişi 135 dolar. Otel fiyatları çok farklılık gösterebiliyor. Aynı otelin aynı tarihlerdeki oda fiyatları arasında 60-70 dolar, belki daha fazla oynama olabiliyor. Bir otel belirledikten sonra, Internet üzerinde mutlaka ayrıntılı arama yapmalısınız. Birçok seyahat şirketi, özel anlaşmalar sayesinde (herhalde) çok ucuz fiyat verebiliyorlar. Mesela biz bu oteli gecesi 169 dolardan (ki bu bile uygun gelmişti) rezerve etmek üzereyken, 135 dolara buldum. Aklınızda bulunsun…

planet-holywood

Yol boyunca uyumamamıza rağmen, otele girip eşyaları bırakınca kendimizi dışarı atmak istedik. Cumartesi akşamı saat 7 idi ve ortalık cıvıl cıvıldı. Mayıs sonu olduğu için, hava çok güzel. Tam tabiriyle; limonata gibi. Otel Broadway’e de çok yakın, 2-3 dakika yürüdük ve kendimizi insan selinin ortasında bulduk. Rengarenk billboardlar, tiyatrolar, sinemalar, restoranlar ve acayip fazla sayıda polis. Karnımız da çok açtı. Ne yapsak ne yapsak diye düşünmemek için, Planet Hollywood’da bir şeyler atıştırdık. Çok kalabalık ve çok hareketliydi. Size bir tavsiye: Hava ne kadar sıcak olursa olsun, mutlaka yanınızda bir hırka ile dolaşın. Klimayı o kadar düşük ısıda çalıştırıyorlar ki, her yerde her an donabilirsiniz. Yemeği de o yüzden kısa kesmek zorunda kaldık. Oysa herkes askılı veya straplez kıyafetler içinde gayet mutlu gözüküyordu. Biraz daha dolanıp, neredeyse 36 saattir uyumamış olduğumuzu hatırlayarak, otele döndük. Banyo yapıp, sızdık. (Uyumadan önce izlediğimiz Hido’nun maçı da ilk günün bonusu oldu.)

İmza G.

Kırmızı Baykuş’taki diğer New York gezi notları:

New York’a gitmeden önce yapılması gerekenler
Metropolitan Museum of Modern Art (MoMA)
New York Gezi Notları – 1. gün
New York Gezi Notları – 2. gün
New York Gezi Notları – Long Island
New York Gezi Notları – 5. gün
New York Gezi Notları – 6. gün
New York Gezi Notları – 7. gün
New York Gezi Notları – 8. gün
New York’ta alışveriş

 


6 yorum  
 • Gia tatilde… | KolayOnline diyor ki:
  5.Temmuz.2009 16:51

  […] New York’la ilgili seyahat notlarımı kardeş blog Kırmızı Baykuş‘ta bulabilirsiniz. Parça parça […]

 • Londra Gezi Notları | Hafif Tarif diyor ki:
  27.Temmuz.2012 16:42

  […] benzer Singapur gezi notları için buraya, ayrıntılı New York gezi notları için buraya, Stockholm gezi notları için buraya, Palamutbükü – Hayıtbükü gezi notları için […]

 • Ceren diyor ki:
  7.Ağustos.2012 16:25

  sayende Amerikaya gitmiş kadar oldum. her karesiyle canlandırdın gözümde okyanus aşırı memleketi…

 • mine diyor ki:
  26.Şubat.2013 11:14

  emeğinize sağlıkk

 • Combinedflights.com diyor ki:
  1.Haziran.2016 07:47

  Combinedflights.com

  New York Gezi Notları – 1. gün | Kırmızı Baykuş

 • good cheap hotels in makati diyor ki:
  5.Temmuz.2016 01:56

  good cheap hotels in makati

  New York Gezi Notları – 1. gün | Kırmızı Baykuş


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>