SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
New York Gezi Notları – 5. gün
26.Temmuz.2009

Mutlaka Harlem’i de görmek isteyen benim sayemde (o ana geri döndüğümde, kendime bir tokat atasım geliyor…), metro ile gittiğimiz 125. caddeden (East Harlem), 50. caddeye kadar Central Park’ın kenarından yürüdük. 89. caddede Guggenheim Müzesi yer alıyor. Buralarda görmek isteyebileceğiniz yerler şöyle:

– 328 Lenox Avenue (126-127. caddeler arası) Sylvia’s Restaurant: Harlem’in ünlü soul food restoranı. Soul food, biraz ağır güney yemekleri. Ama denemek gerekir. Mısır ekmekler, kızarmış tavuk, fasülyeler, patates püresi, vs. Ve Harlem’in ünlü birası Sugar Hill’i de tatmadan geçmeyin.
– 253 W 125. Cadde: Apollo Theater: Harlem’in 1914’ten beri dünyanın en iyi cazcılarına ev sahipliği yapmış kulübü.

apollo-tiyatrosu
– 1670, First Avenue: Glaser’s Bake Shop: 100 yıldan fazla süredir siyah-beyaz kurabiyelerden (black-and-white cookie) yapıyor.
– 1000 Fifth Avenue: Metropolitan Museum of Art
– 179 E 86th Street: Papaya King: 1932’den beri hot dog yapıyor.

papaya-king1

– 169 E 71st Street: Breakfast at Tiffany’s’de Holly Golightly ve Fred’in yaşadığı apartman.
– 53 E 79th Street: New York Society Library: 250 senelik bir kütüphane.

Ayrıca hangi numarada olduğunu hatırlamıyorum, ama yine 5. Cadde üzerinde 65-75. caddeler arası dünyanın en büyük tıp kütüphanesi bulunuyor. 800.000 cilt kitap bulunan kütüphane herkese açıkmış.

5. Caddedeki Metropolitan Museum of Art’ın önünde yaşlı bir çift, eski orijinal New Yorker dergisi kapakları satıyorlardı. Bakarken sohbet etmeye başladık. Türkiye’den geldiğimizi öğrendiklerinde acayip tezahürat yaptılar. Türkiye’ye gelmişler ve çok beğenmişler. Mutlaka bir daha geleceklermiş. İstanbul’u gezip gezip, bitirememişler. Neredeyse bizden fazla yer görmüşler Türkiye’de. Çok şekerlerdi. Emekli öğretmenlermiş, Virginia’da yaşayıp, senede 2 kez gelip satış yapıyorlarmış sokakta. Görürseniz mutlaka Türkiye’deniz deyin, görün bakın ülkemiz nasıl seviliyor: )

Bu yürüyüşten sonra, insanın mutlaka biraz soluklanması gerekiyor. Hatta sağlık açısından, günü kapatması bile gerekebilir:) Ama hala enerjisi kalanlar için, bir önerim daha olacak: Metro veya otobüs ile Financial District’e inmek. Yani Manhattan adasının en uç tarafı.

century-211

Financial District’te, ikiz kulelere bakan tarafta Century 21 diye bir mağaza var. Zaten internette outlet diye ararsanız, hemen karşınıza çıkıyor. Ona da uğradık. Türkiye’deki outletler mantığında. Ünlü markaların sezon sonu, tek tük kalmış ürünleri, bayağı indirimli olarak satılıyor. Biraz eşelemeniz gerekiyor. Saatler, çantalar, kıyafetler, ayakkabılar… Guess, Lacoste, DKNY, Versace, vs. Biz gittiğimizde çok kalabalıktı. Belki daha sakin bir zamanda yakalanırsa, bayağı bir şey bulunabilir. Ama biz pek hoşlanmadık. (İnsanoğlu ve fikirleri her an değişebilir, özellikle konu alışveriş ise… Bakınız ilerleyen günlere.)

Yaptığımız yürüyüş, gerçekten bizim için çok yorucu oldu. Akşamüstü ayaklarımız, bileklerimiz artık tutmuyordu. Biz de ertesi gün için farklı bir strateji belirledik: )

İmza G.

Kırmızı Baykuş’taki diğer New York gezi notları:

New York’a gitmeden önce yapılması gerekenler
Metropolitan Museum of Modern Art (MoMA)
New York Gezi Notları – 1. gün
New York Gezi Notları – 2. gün
New York Gezi Notları – Long Island
New York Gezi Notları – 5. gün
New York Gezi Notları – 6. gün
New York Gezi Notları – 7. gün
New York Gezi Notları – 8. gün
New York’ta alışveriş

 


5 yorum  
 • PINAR diyor ki:
  5.Şubat.2011 23:59

  MERHABA BEN GEZMEK İÇİN GİTMEK İSTİYORUM NEYAPMALIYIM

 • G. diyor ki:
  8.Şubat.2011 14:22

  E Pınar, toplam 8 tane postu bu sorunun karşılığı olarak yazdım. Yapman gereken, yazılanları okumak.
  Daha ne yapılabilir, bilemedim:)

 • 雑誌でランニング ジョギングシューズ メンズ diyor ki:
  15.Ağustos.2014 03:50

  雑誌でランニング ジョギングシューズ メンズ

  New York Gezi Notları – 5. gün | Kırmızı Baykuş

 • hay day hack diyor ki:
  7.Mart.2015 08:35

  hay day hack

  New York Gezi Notları – 5. gün | Kırmızı Baykuş

 • apple online store uk down diyor ki:
  27.Temmuz.2017 10:39

  apple online store uk down

  New York Gezi Notları – 5. gün | Kırmızı Baykuş


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>