SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
New York Gezi Notları – 6. gün
27.Temmuz.2009

Şehirde birçok tur atan hop-on hop-off turlarından birine katıldık. Bu turların özelliği, günlük (veya 2-3 günlük) aldığınız biletler sayesinde, üzeri açık otobüslerle belirlenmiş rotalar üzerinde dolaşabilmeniz. İstediğiniz duraklarda inip, dolaşıp, başka bir duraktan gelen otobüse binip turunuza devam edebiliyorsunuz. Biz Gray Line New York Sightseeing turlarından yaptık. Üstelik şöyle bir paket satın aldık: 2 günlük Uptown, Downtown, Brooklyn ve gece turları dahil bilet kişi başı 54 dolar. 3 günlük olsa 64 dolar olacaktı. Bize gayet mantıklı geldi, sevdik bu işi.

Herkes farklı bir şey tavsiye ediyor olabilir, ama ben bu turları gönül rahatlığıyla önerebilirim. Hava güzelse tabii. Hatta keşke ilk gün kendimizi yırtmayıp, bunlarla gezseydik dedik. Bir şehri yürüyerek keşfetmenin güzelliğini biliyorum, ama bence kısa sürede NY’u yürüyerek keşfetmek mümkün değil; özellikle birçok yerini görmek istiyorsanız. Ayrıca NY’un devasa binalarının ihtişamını otobüsün 2.katından daha rahat algılayabiliyorsunuz. Gezerken belirlediğiniz noktalara sonra tekrar gitmeniz de mümkün tabii. Tur operatörü her yeri ince ince anlatıyor. Central Park’ın batı tarafından geçerken, hangi apartmanda kimin oturduğunu öğrenmek çok eğlenceliydi. Artık Bono, Robert de Niro nerede oturuyorlar biliyorum: ) Seinfeld nerede çekiliyor, onu da biliyorum. Seinfeld’de hep dış cephesi gösterilen kırmızı neon tabelalı Tom’s Restaurant (2880 Broadway, 111.Sokak) vardır. Restoranın içinde hala bir Kramer posteri asılı. (Ama aslında tüm iç çekimler LA’da yapılıyordu.) Jerry Seinfeld’in West Side’da oturduğu bina, aşağıda. Bunun 1-2 yanında da Robert de Niro ve Bono var.

seinfeld-in-evi

Biz bugün Uptown ve Brooklyn turu yaptık. Brooklyn tam beklediğim gibiydi. Yarın Downtown ve gece turu yapacağız. Dizilerde, filmlerde o kadar çok izlemişiz ki NY’u, sanki her köşesi tanıdık. NY’ta insan kendini ciddi anlamda karınca gibi hissediyor. Mesafeler uzun, binalar çok büyük, şehir çok büyük… Garip bir duygu, başka şehirde görmediğim bir şey. Çekici mi? Bence değil. Amerika’yı ilk görüşüm değil, 6 büyük şehrini daha gördüm. Ama NY’la hiç alakaları yoktu.

juniors-cheese-cake

Brooklyn’de cheesecake yiyebileceğiniz bir yer var: Junior’s. Ama üzülmeyin bir şubesi de Times Square, 45. Cadde üzerinde, Lion King’in oynadığı tiyatronun hemen yanında. Test ettik, gayet güzel. Ama ben çileklisinin sosunu beğenmedim, çok yapay gibiydi ve aşırı şekerli geldi.

Broadway showlarından birine ucuz bilet nasıl alınır?

broadway-tckts

Biz Broadway showlarından birine gitmeyi çok istiyorduk, ama bilet almayı gelmeden 3 hafta önce akıl ettik. Ve yer kalmamıştı. Eğer istiyorsanız, mutlaka çok önceden bakın biletlere. Ayrıca showların indirimli biletleri (%50 kadar), aynı gün Times Square’de meydanda göreceğiniz merdivenlerin altında “tkts” yazan yerde satılıyormuş. Ama sıraya girmeniz gerek, uzunca bir sıraya. Saat 2’deki matine için saat 11 gibi orada olmanız gerekiyormuş. Akşam için ise daha geç bir saatte. Vaktimiz olursa girmeyi deneyeceğiz sıraya. Bir diğer indirimli bilet satan yer de Brooklyn Bridge’deymiş diye duydum bugün, siz bir araştırın yine de.

İmza G.

Kırmızı Baykuş’taki diğer New York gezi notları:

New York’a gitmeden önce yapılması gerekenler
Metropolitan Museum of Modern Art (MoMA)
New York Gezi Notları – 1. gün
New York Gezi Notları – 2. gün
New York Gezi Notları – Long Island
New York Gezi Notları – 5. gün
New York Gezi Notları – 6. gün
New York Gezi Notları – 7. gün
New York Gezi Notları – 8. gün
New York’ta alışveriş


4 yorum  
 • Selin Uner diyor ki:
  17.Aralık.2009 17:10

  Merhaba

  Amerika yazılarınızı ilgiyle okudum. çok yararlı oldu benim için. Ben New York’da 1 gece kalabileceğim bir otel arıyordum. Yalnız olduğum için güvenli bir otel olması çok önemli.. The Time Hotel hakkında olumlu yazınızı gördüm. Rahatlıkla kalabilir miyim. Bir de ucuz rezarvasyon yaptırdığınız sitenin adını verebilir misiniz.? Amerika’da öğrenciyim New York’a ilk kez gideceğim tek başıma bu yüzden önerilerinize ihtiyacım var.Teşekkürler.

 • gia diyor ki:
  17.Aralık.2009 18:37

  Merhaba Selin,
  Tabii iddialı konuşmak istemem, ama otelin kapısında güvenlik elemanı vardı koccaman. Yeri de çok merkezi. Hani, güvenli olmayan bir otel demem. Ben tek başıma gitsem orada kalırım yine.
  Biz hatırladığım kadarıyla http://www.hotelclub.com/'dan yapmıştık.
  Sen yine de Google’da The Time Hotel diye ara ve çıkan tüm linklerden fiyat al.
  Hadi sana iyi eğlenceler,
  Bizim için de gez toz:)

 • selin uner diyor ki:
  17.Aralık.2009 20:13

  Tekrar merhaba
  İlginize çok teşekkürler. Resimlerde gördüğüm gibiyse güzel bir otel..Güvenlik derken personel ve kalan müşteriler açısından da bi fikir verebilir. siz tek kalırım dediğinize göre.. içim rahatladı.. yeri de çok iyi.. bu sefer 1 gece kalacağım.. Ama daha sonra daha uzun kalmayı düşünüyorum.. o zaman sizin için de gezer.. kulaklarınızı çınlatırım :)böyle bir blog hazırladığınız için tekrar tekrar teşekkürler.

 • www.visitenglandsnorthwest.com diyor ki:
  9.Ağustos.2016 23:01

  http://www.visitenglandsnorthwest.com

  New York Gezi Notları – 6. gün | Kırmızı Baykuş


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>