SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Şakirin Camii’nin mimarı kim cidden?
16.Mayıs.2009

cami-112

Şakirin Camii, 8 Mayıs’ta  ibadete açılması öncesinde iç dekorasyonunun emanet edildiği Zeynep Fadıllıoğlu‘nun popülaritesinden nasibini aldı. Her yerde yazıldı, çizildi. Bir kadın tarafından tasarlanan ilk cami olmasıyla da gündeme oturdu. Sayısız söyleşiye, hatta Le Monde’a bile konu oldu. Kadın elinin bulaşmasına sevindik ama caminin gerçek mimarı biraz gözardı edildi gibi. Oysa Hüsrev Tayla uzun meslek hayatında birçok başarılı esere imza atmış birisi. Meraklananlar kitaplarından takip edilebilir. Tayla eserin mimarı olsa da, sanırım tamamlanmaya yakın bir takım sıkıntılar olmuş ve camiyi en son 5 ay  kadar önce görmüş. Açılışına gitmemiş. Kırgın yani. Caminin iç dekorasyonuna yönelik de epey bir eleştirisi var. İçime sinmedi, üstüme de vazife değil gerçi, ama yazayım dedim.

İmza D.


3 yorum  
 • gia diyor ki:
  16.Mayıs.2009 15:56

  Ben de televizyonda hep Zeynep Fadıllıoğlu’nu görüyordum. Ama tasarımını o yapıyordu. Hiçbir şeyin mimarından söz edilmez ki zaten, sahne önündekiler daha ilgi çekerler nedense. Kaç mimar ismi sayabiliriz ki? Ben şahsen bir tek Aydın Boysan ve Şefik Birtek diyebilirim bir çırpıda. Ama hepsi o kadar.

 • Alp diyor ki:
  16.Mayıs.2009 20:17

  Vay be. Aydın Boysan’ın mimar olduğunu hiç bilmiyordum. İlginç cidden.

 • gia diyor ki:
  16.Mayıs.2009 20:57

  Hem de o devrin en iyi mimarlarındanmış…


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>