SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Atilla Durak’ın objektifinden “Kültürel Çeşitlilik Üzerine Yansımalar”
27.Nisan.2009

kitap_kapakKültürel Çeşitlilik Üzerine Yansımalar, Atilla Durak‘ın 7 yıllık çalışmalarının ürünü. Sergi, New York Soho Photo Gallery de dahil olmak  üzere sayısız yerde sergilendi. Sergideki fotoğraflar Türkiye’de daha önce yapılmış insan portrelerinin konu edildiği  fotoğraf projelerinden çok farklı.

laz-camli-hemsin

Laz, Çamlıhemşin

Her karesi bugüne kadar dinlediklerimizden çok farklı  hikayeler anlatıyor. Türkiye’nin yitirilmekte olan renklerini, insanların değişik kültürel kimliklerinden kaynaklanan farklarını o kadar güzel yansıtıyor ki. Öte yandan insan olmamızdan gelen bir bağı da hatırlatmaktan geri durmuyor.

sari-kecili-tahtali

Sarıkeçili, Tahtalı

Sergiyi gezdiğimizde çok etkilendik. Kitabı da varmış, yanında da bir müzik CD’si, hemen edindik, çocuklar gibi sevindik. Kitap da sergi gibi tam bir şölen. İnsan saatlerce elinden bırakamıyor. Üstelik hikaye ve yorumlarla daha da bir festival havasına bürünmüş. Doğrusu bana bir sürü pencere açtı. Mesela ben Ovakent’te Özbekler, Salpazarı’nda Çepniler, Kırklareli’nde Gacal’lar olduğunu bilmezdim.

ozbek-ovakent

Özbek, Ovakent

Atilla Durak’la bir röportaj okumak isterseniz burdan buyrunuz.

P.S: Fotoğrafları teminimiz fotoritm sayesinde mümkün oldu. Teşekkürler.

İmza D.


2 yorum  
  • Ömer SAYIN diyor ki:
    24.Ocak.2010 10:49

    Merhaba Atilla Abi Ben Rize Çamlıhemşin Köprübaşı Köyünden Ömer SAYIN Sanırım 2003 Yılında Avusora Gelmiştiniz…Reimdeki Benim Ve Orası Avusor Yaylası Hatırladıpğım Kadarıyla Camide Kalıyordunuz Ve Kahvaltı Yapmak İçin Bizim Eve Geliyordunuz O Atilla Abi Sizseniz Mutlaka Bana Ulaiabilirmisiniz Msn Adresimden… :))

  • D. diyor ki:
    24.Ocak.2010 12:02

    Ömer bey bu Atilla Durak’ın kendi blogu değil:( Bir gün kendisinin bu bloga yolu düşerse ricanızı görebilir. Teşekkür ederiz ilginiz için


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>