SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Evde sigara içilmesine hayır diyememek
28.Eylül.2009

smoking-boy

(Sigara tüttüren ufaklık resmi heikeguetzlaff‘dan)

Arada  tartışıyoruz kendi aramızda. Evde bebek/çocuk varsa, az da olsa, öbür odada da olsa, sigara içmek isteyene yahu kardeşim keşke  balkonda falan içsen demek  Türk  kültürüne göre ayıp mı? Veya evde bebek olmasa da, belki hane halkı olarak biz istemiyoruz, saçımız koksun veya duman soluyalım. Elalem dört bir tarafta yasak etti şu işi, ben kendi evimde bu devrimi gerçekleştiremedim hala. Yüzüm de tutmuyor millete. Söyleyemiyorum doğrudan. Millet biraz da kendi anlasın istiyorum.

Babycenter.com‘da şöyle okudum: İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, yaşadıkları evde sigara içilen çocukların antioksidan seviyeleri düşüyormuş. Araştırma 6 ila 18 yaş arası 2000 çocuk üzerinde yapılmış. Kandaki cotinine (tütün ürünleri ile doğrudan ilintili bir yan ürünmüş bu.) maddesinin seviyesi arttıkça, antioksidan seviyeleri düşüyormuş. Henüz bu çocuklara antioksidan yüklemesi yapmalı mı? buna karar vermemişler, ama University of Rochester Medical School in Newyork’dan Dr Karen Wilson‘un dediğine göre bol bol meyve tüketimini destekliyorlarmış. Ayrıca sigara içilen evlerde büyüyen çocukların solunum yolu sorunları, kulak enfeksiyonları daha fazla oluyormuş. Kırk yılda bir de içilecek olsa, içilmesin lütfen. Benim içime sinmiyor, muhabetten kopuyor, tavana bakıp intikam hayalleri kurarken buluyorum kendimi, haberiniz olsun.

Daha fazla okuyayım bu konuda derseniz buradan veya buradan.

İmza D.


4 yorum  
 • tekir diyor ki:
  29.Eylül.2009 19:27

  Gelenin dusunceli olmasi lasim ama nerde herkeste o kafa! En guzeli bence sevimli “bu evde sigara icilmiyor” yazilari filan koymak misafir gelecegi zaman.

 • Karmançormancı diyor ki:
  30.Eylül.2009 08:32

  Çok şükür eşimin ciddiliği ve kararlılığımız sayesinde biz de sigara içemiyor kimse 🙂 dooru balkona yolluyoruz 🙂 o küser bu darılır derken kendimize kızıyoruz çünkü 🙁

 • tekir diyor ki:
  2.Ekim.2009 04:38
 • D. diyor ki:
  2.Ekim.2009 09:38

  Tamam. Yeni de akvaryum yaptık eve:)


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>