SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Ufaklığa “anneciğim” diye hitap etmek
6.Aralık.2009

zürafaDaha  dün akşam, yani Cumartesi akşamı, evin erkeği ve kankası Fener maçını seyrederken, raporlu olduğum halde (o kadar vazife bilinci içindeyim yani:)) ofis için Pazartesi sabahına bir şeyi yetiştirme telaşında idim.

Bu arada bianet‘de gezerken “çocuklarına anneciğim diye hitap eden anneler” konulu bir yazıyla karşılaştım. Bizim ufaklığı genelde anneciğim diye çağırdığım için, hemen profilimi öğrenme sevdasıyla yazıyı okudum. Okuduklarım hoşuma gitmedi pek. Yarın ne alakası var tipinde bir post yazayım diye aklıma not düştüm (bu lafı da ne seviyorum be: aklıma not düştüm). Lakin sabah yazıyı bulmak mümkün olmadı. Hatırladığım kadarıyla, yazıda çocuklarına anneciğim diye hitap eden annelerin, öncelikle dışarıdan çok itici durduğundan, ardından da bunların aşırı korumacı, çocuk odaklı olduklarından bahsediliyordu. Gerisini de pek hatırlamıyorum doğrusu,  ama okurken epey keyfim kaçmıştı.

Anneciğim diye hitap etmek gerçekten bence de dışardan itici durabilir, ama beni buna sevkeden bizim ufaklığın adının telaffuzunun çok çok kolay gelmemesi bana. Nereden dilime dolandı o da ilginç, çünkü ben kimseye -ciğim, -cığım falan ekleriyle hitabı sevmem, anneme anneciğim de demem.

Yazıdaki diğer argümanlar ise tamamen temelsizdi bence. Aşırı korumacı olmak vs, hepsini peşinen reddediyorum. Sonuç olarak her okuduğundan etkilenen insan olarak tadım kaçtı. Sanırım artık daha az kullanacağım, ya da sadece evdeyken:) Eski ama sevilen bir pijama gibi.

Resim artforadoption‘dan.

İmza D.


4 yorum  
 • tekir diyor ki:
  9.Aralık.2009 03:11

  Cok fazla olursa biraz itici olabiliyor, ama ardinda boyle anlamlar tasidigina inanasim gelmedi hic! Lakap takmak gibi bir sey bu ne olacak ki, annecim demezsin de pisicim dersin, ondan ne cikaracaklar peki??

  Iticilik de soyle, bizim bir arkadasimiz evde olan bazi olaylari anlatirken bile “ben de ona sordum babacim peki bunu neden boyle yaptin…” diye anlatiyor ve bir anda butun konusma ogluna “babacim” hitabi ile dolup tasiyor, tuhaf oluyor o an hitap etmedigi halde hala bu hitabi kullanmasi 🙂

 • D. diyor ki:
  9.Aralık.2009 10:24

  Kapattım o defteri. Demem artık kimsenin yanında:)

 • Elifin Günlüğü diyor ki:
  12.Aralık.2009 17:55

  Konuşma sırasında, karşısındakinin hatun mu erkek mi olduğuna bakmaksızın, “abi, var ya!” diye söze başlayanlardan daha itici değildir bence…

 • nermin diyor ki:
  12.Aralık.2009 21:01

  bu yıl nasıl oldu bilmiyorum ama bir anda böyle hitap eden annelere sinir olmaya başladım. bana çok itici geliyor. ama şimdiye kadar kimseye söylemeye cesaret edemedim. çocuğum olmadığı için milletin yanlış anlamasından korktum ama işte burda size itiraf ediyorum.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>