SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Ajda Pekkan dokunulmazlığı
9.Şubat.2010

Geçenlerde, utana sıkıla B.’ye, Ajda Pekkan’ın şarkı söyleme biçiminden, sesinden ve şarkılarından pek haz almadığımı söyledim lafın arasında. Ne de olsa, Ajda da Türk milletinin dokunulmazlarından biridir ya; öyle göğsünü gere gere laf edemezsin! Bir durursun, bir düşünürsün, etrafta biri var mı diye kolaçan edersin. B.’den de, düşüncelerime paralel şeyler duymanın güveniyle, bu postu yazmaya karar verdim.

Bugün radyoda, tüm dikkatimi vererek  “Resim” adlı şarkısını dinledim. Olabildiğimce tarafsız olmaya çalışarak. Üzgünüm, bence korkunç bir şarkı. Ajda’nın yaşam biçiminin esrarengizliğini, disiplinini beğeniyorum. Estetik ameliyatlarıyla da hiç hiç problemim yok; hatta insana umut veriyor. Kılıkları da her zaman olmasa da, gayet güzel (Bazen abartıp 22 yaşında bir kız gibi gözüküyor, ama ona da laf etmiyorum). Tek problemim müziğiyle, şarkılarıyla.

Eski şarkılarına da çok lafım yok. Nitekim, nostalji bölümüne Ajda’nın bir şarkısını bile koyduk. Ama nedir bu son iki albümün durumu? Sanki sadece gece klüplerinde, herkesin durduğu yerde tempo tutabileceği bir grup şarkı yapma amacındalar. “Resim” mesela. Arkadaki ritm bütün şarkı boyunca sabit. (Müzikten, sound’dan anlamam; gayet düz vatandaş terimleri kullancağım.) Şarkının sözlerinde bir aman amanlık durum hiç yok. Şarkı boyunca en az 15 kere nakarat tekrarlanıyor. Ajda, her zamanki ağız hareketleriyle ooouuu uuuuu aaaauuuuu diyor bol bol… Ben, sürekli yerilen pop şarkıcıların hitlerinden çok bir fark göremiyorum. Ama söyleyen Ajda ya, kimse bu ne yavan şarkı demiyor herhalde. E senelerin kredisi var… Diğer şarkılarını da biliyorum, dolduruşa gelip albümünü almıştım; iki kere zor döndü baştan sona.

Güzelliği, genç göstermesi, hanımlığı, disiplini, az konuşması, esrarengizliğiyle; tabii ki diğerlerinden ayrılıyor; ama bence müzikalitesiyle değil… Yoksa benim mi bir problemim var Türk Pop müziğiyle dostlar?

İmza: Muhalefet G.


4 yorum  
 • B. diyor ki:
  11.Şubat.2010 07:40

  Ajda’nin yabanci sarkilarindan baska bir sey bilmedik senelerce! Tarzi eskiden cok yapmacikmis, fransiz asilzadesi halleri filan… Simdi ortalik oyle zibidilerle dolu ki kadincagiz pek sessiz kaldi aralarinda 🙂

 • faruk boran diyor ki:
  12.Şubat.2010 11:26

  Ajda Pekkan’ın youmu olağanüstüdür.Yazdıklarınıza katılmıyorum.Süperstar duruşuyla,yaşamıyla ve müziğiyle bambaşka biridir.

 • gia diyor ki:
  12.Şubat.2010 15:36

  İşte tam da bahsettiğim dokunulmazlık ve etkileri buydu:)
  …dir ….dür ile biten cümleler… Sanki İç Anadolu Bölgesi’nin yüzölçümü ve bitki örtüsünden bahsediyoruz.
  Şöyle deyin mesela:

  “Yazdıklarınıza katılmıyorum. Bence Ajda Pekkan’ın yorumu olağanüstü, şarkıları harika. Ben bayılıyorum kendisine, tapıyorum. Duruşu, vs ile bambaşka biri o…”

 • destan diyor ki:
  4.Mart.2010 12:45

  ben de katilmiyorum. o yasta o vucut. sarkilari da guzel. senelerce kendisini inkar ettim ama sonunda pes ettim. o bir star.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>