SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Ayfer Tunç- Yeşil Peri Gecesi
2.Ekim.2014

Yeşil Peri Gecesi, Ayfer Tunç’un bugüne kadar okuduğum kitapları arasında en fazla beğendiğim kitabıydı. Belki bugüne kadar en beğendiğim kitaptı bile diyebilirim zorlasam.
Okuduktan sonra/okurken, milletin eften püften sıkıntılarına daha bir içimin sıkıldığını, tahammülümün de düştüğünü fark ettim. Ama tabii insanın gündelik hayatla da ilişkisini koparmaması gerekiyor. Yoksa hepimiz boynumuza halatı geçirecek değiliz. İnşallah bir noktada geçirmeyiz yani
Yeşil Peri Gecesi

 

Aşağıda tanıtım bülteninden bir paragraf ekliyorum, ben saçma sapan yorumlar yapıp kitabın şanına leke düşürmeyeyim. Özetle, çok sevdim ben.
“Güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikâyesidir Yeşil Peri Gecesi. Modern toplumun ikiyüzlülüğüne, geleneklerin, alışkanlıkların zorbalığına direnen, “farkına varmış” ve bu nedenle acı çeken bir kadının, annesiyle hesaplaşamayan bir kız çocuğunun, okuyanı rahatsız eden ve belki de bu nedenle elinizden bırakamayacağınız öyküsü. Cumhuriyet elitlerinin düşkün kuşakları ile orta sınıfın can çekişen tutunamayanlarının karşılaştığı trajik bir karnavala dönüşen kapak kızının romanı, toplumun ve bireyin ruh haritasını en ince ayrıntısına kadar resmeden Ayfer Tunç’un güçlü anlatımıyla Türkiye’nin çürüyen yüzüne de ayna tutmaktadır.”

D.

Kırmızı Baykuş’taki diğer  Ayfer Tunç  yazıları için  kitap yazılarını tıklamanız yeterli.

 


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>