SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Arimaa oyunu
14.Ağustos.2009

arimaa-tablosuArimaa, satranç ile aynı araçlarla oynanan iki kişilik bir oyun. Yapay zeka açısından bakıldığında, satrançtan daha zor olarak tanımlanıyor.

Arimaa, Omar Syed adlı Hint asıllı Amerikalı bir bilgisayar mühendisi tarafından yaratılmış. Syed, Deep Blue adlı bilgisayar oyununun, Garry Kasparov’u alt etmesinden etkilenmiş. Standart satranç taşlarıyla oynanan, bilgisayarlar için oynaması daha zor olan ama aynı zamanda 4 yaşındaki oğlu Aamir’in bile öğrenebileceği basit kuralları olan bir oyun kurmaya karar vermiş. (Zaten Arimaa, Aamir’in tersten okunuşuna bir a eklenmiş bir sözcük.)

2002 yılında Syed, Arimaa’nın kuralarını duyurup, en iyi oyuncuyu 6 veya daha fazla oyunda yenecek bir bilgisayar programı yapana 10.000$’lık bir ödül koymuş. Ödül 2020 yılına kadar geçerli. Bu oyunun patenti de yine kendisine verilmiş.

Şimdiye kadar 6 kere, The Arimaa Challenge yapılmış ve çeşitli bilgisayar programları yarıştırılmış. Ayrıntılı bilgiler burada.

Kurallarla ilgilenenler, başlangıç bilgisini burada bulabilirler.

İmza G.


3 yorum  
 • oyun diyor ki:
  16.Ağustos.2009 20:52

  Bu oyunu duymuştum. Oynaması gerçekten kolay. Ama olasılıklar sonsuz. Satranca göre program yazılması zor. Ama oyun oynama isteyenler için keyif vereceğine eminim.

 • Kağıttan Gemiler diyor ki:
  18.Ağustos.2009 07:55

  Daha önce duymamıştım, merak ettim şimdi. Türkiye’ de oyunu temin etmek mümkün mü acaba?

 • GIA diyor ki:
  19.Ağustos.2009 10:37

  Ben de açıkçası bu oyunu, John von Neumann’ın hayatını şöyle bir okurken öğrendim. von Neumann 52 yaşlarında ölmüş. Neler yapmış, neler, bir bilseniz. Erken ölmese, daha neler olacakmış kimbilir. Bir ara ondan da bahsedeceğim…


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>