SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Bebeler seneye forma giymiyor olabilir
28.Kasım.2012

Okul formaları ile ilgili  bir yönetmelik değişikliği oldu,   belki haberiniz vardır. Dün car car televizyonlarda idi.  İlgilenenler  tamamını okusun bakalım buradan. Yönetmelik  söyle diyor: “Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, velilerin en az yüzde altmışının muvafakatiyle, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilir.” Yani seneye de forma giyiyor olabilir bizim bebeler. Ama giymiyor da olabilirler.  Özel okullarda  iş velilerde bitecek.  Yönetmeliğin yasaklara dair bazı maddeleri bizim evde sıkıntı yaratacak cinsten. Bazılarını da anlayamadık. Sorularım şöyle: 

Öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamaz; Winx, Barbie, Monster High vs gibi  zerzevatı bu kapsama sokmaya çalışacak işgüzarlar  çıkarsa bizim bazı  kılık  kıyafet devre dışı kalabilir.

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemez; Bu  insan sağlığına zararlı ibaresini anlamakta  zorlandım: Asbestli  tişört mü giyecek çocuk? Asbesti kıyafetleri vasıtasıyla okula taşıma kötü niyetinde olan biri bunu forma ile de yapamaz mı?

Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez;  Bizim yırtık kotlar da zayi oluyor bu kapsamda.  Hatta ben de veli kapsamında kapının önünde bulabilirim kendimi.

Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez;  Burada da diz üstü etek,  tayt ve şortlar kapsamında sıkıntılar yaşayacağız.  7 Yaşında çocuğa dizaltı etek  giydirilir mi? Forması bile diz üstü onun.  Taytlar da cidden devre dışı kalırsa duman oluruz.

Siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez;  Che mesela siyasi  sembol mü? Henüz Che’li bir şeyimiz yok ama seneye ne moda olacak nereden emin olabiliriz. Artık  işgüzar okul yöneticisi   tırıvırı bir şekli siyasi sembol  olarak algılarsa?

 Böyle sorularımvar.

İmza D.

 

 

 


1 yorum  
  • love and smile diyor ki:
    3.Aralık.2012 13:14

    Benim bıdık 1 yaşına girdi.. o okula gidene kadar ne değişir bilmem ama ben önlük, forma sevenlerdenim.. bence serbest kıyafet olmamalı.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>