SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
“Düğümlere Üfleyen Kadınlar”
19.Temmuz.2013

Ece Temelkuran’ın “Düğümlere Üfleyen Kadınlar”ını bitirdim zar zor geçen gün.

Kitap Madam Lilla’nın intikamını alacağı bir erkeğin peşine düşüşünün hikayesi. Yola çıkarken peşine üç kadını daha takıyor, hepsinin derdi ayrı. Hikayeyi  Temelkuran’ın kendisi olduğunu tahmin ettiğimiz Türk bir gazeteci-yazarın ağzından dinliyoruz. İşsiz kalmış bu gazeteci, Tunus’ta otelinde, Mısırlı Maryam ve Tunuslu Amira ile tanışıyor. Gecenin bir yarısı terasta gecelikleri ile demlenirken otelin karşısındaki bir balkonda oturmuş bir yaşlı hanıma kadeh kaldırıyorlar, oradan muhabbet başlıyor, kadın bunları yemeğe çağırıyor, sonra yolculuğa beraber çıkmayı teklif ediyor. Başta “ne alaka? niye çıkalım?” falan diyorlar ama sonra başka şansları kalmıyor vs.

düğümlere üfleyen kadınlar

Hastasıyım Ece Temelkuran’ın. Daha önce de bir kaç defa yazmıştım. Ama bu sefer biraz zor okudum doğrusu, aylara yayıldı kitap. Çok az kitap okuyan bir arkadaşıma önermiştim ısrarla, daha okumadan. Kızcağız ne yaptı okuyabildi mi bilmiyorum. Geçenlerde birisine anlatıyordum kitap okumak bir kondisyon işi. Bir dönem geliyor bakıyorsun haftada üç kitabı bitirmişin. Bazen bir kitap elinde aylarca sürünüyor. Benim elimdekiler bu ara sürünüyor. “Düğümlere Üfleyen Kadınlar” bu arada heba olmuş olabilir. Ama Temelkuran’ın en sevdiğim kitabı değil.  Ama arada ” keşke şu anda kalem olsaydı” diye altını çizemediğime hayıflandığım bir sürü cümlesi vardı.  Ara ara çok güzeldi yani. Ama beni zorladı, ama ara ara çok güzeldi ( karışık mesajları  dikkate almayın:))

“Elini beline koymasıyla… Ortadoğu erkeklerinin, izlemesi iç gıcıklayıcı, sevince sadece acı veren o şımarıklığı… Nasıl da seviyor kendini. Nasıl da bu dünyaya hediye. Ah! Nasıl da hak ediyor her şeyi. (…) böyle sere serpe var olmak nasıl bir şey, bu canım kızların hiçbiri ömrünce bilemeyecek.”

İmza D.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>