SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Limoncello tarifi
7.Mayıs.2009

eufot-lemon-afBir arkadaşımız var, İtalyanlarla çalışıyor. Ne zaman  evine gitsek, sağolsun  masada limoncello‘yu  ihmal etmez. Biz de ailecek pek severiz. Biri İtalya’ya gidecek olsa hemen peşine düşeriz. Yalvarırız yakarırız, hediye olarak bekleriz. Geçen gün “yahu biz neden evde yapamayalım?” dedik. İtalyanlarla çalışan arkadaşın peşine düştük. O da devamlı limoncello tedarik eden şahsın peşine düştü ve Gianni tarifi yolladı. Şöyle:

– 10 orta boy  limon ( büyükse daha az sayıda yeterli)
– 1 litre %95 alkol ( Bunu da eczaneden almak lazım herhalde. İnsan kolonya içip intihara teşebbüs edip kör olan insanların haberlerini okudukça tırsıyor alkolü doğrudan içmeye, acaba votkayla olur mu? Eczacılık falan okuyan varsa, cevap versin)
– 1 litre su
– 800 gr  şeker

Hazırlanışı: Limonları soyuyoruz ama sadece sarı kısmını, beyaz zar kalıyor. Kapağı hava almadan kapanacak bir şişeye koyuyoruz, alkolü ekleyip kapatıyoruz. Şişeye 5  gün hücre cezası veriyoruz, karanlıkta tutuyoruz, hergün bir kere sallıyoruz. 5 gün sonra suyu ve şekeri bir tencereye koyuyoruz. Şeker eriyene kadar ısıtıyoruz. Karışım bir gün bekliyor. Limonların zarlarını çıkarıyoruz. Sonra bir huniye tülbent geriyoruz. Ve şurubu şişelere boşaltıyoruz.

lemon-growers-to-foster-lemon-awareness

Yaklaşık 2.5 litrelik 35 derece bir likör ortaya çıkıyormuş. Afiyetle içmece.

P.S: Fotoğraflar buradan ve buradan .

İmza D.


8 yorum  
 • BurSA diyor ki:
  8.Mayıs.2009 12:59

  İtalyan arkadaşıma tarifi gonderdim. Evet aynen boyle yapılır dedi 🙂

  Ama ben halen saf alkol kullanımında tedirginim. Ulkemizde eczanede satılan saf alkolun ,İtalya da içki yapımında kullanılan alkol ile aynı esvap ta olmayacagını dusunuyorum.
  Risk almadan, votka ile de lezzetli sonuçlar alınabilecegini dusunuyorum. Bilindigi uzre, meyvelerle, ozellikle narenciyelerle votkanın 3-4 gunluk hucre cezası alması hep guzel sonuç verir…

 • D. diyor ki:
  9.Mayıs.2009 13:32

  Aynen öyle. Bende şahsen eczaneden alkol alıp, onunla da evde içki yapıp sevdiklerime içirecek cesaret yok. Ben vodka ile deneyeceğim. Hatta hemen yarın. Belki yarın olmaz ama belki bir iki gün sonra. Ama bir hafta kadar sonrasında da neye benzediğimi bildireceğim.
  Bu arada, laf lafı açıyor; üç buçuk sene kadar önce bir arkadaşımız, annesinin bahçesindeki vişnelerden vişne likörü yapmıştı. İçine hiç alkol koymamıştı. Vişneler kendi kendine alkollenmişti. Samimi söylüyorum, içtiğim en güzel içkilerdendir. Hala tadı damağımda. Ama ben o tarihte bebek bekliyordum haliyle sadece tadına bakabildim. Resmen içim gitmişti. Yavru kedi gibi bakmıştım herkese. Hepsini bitirdi gıcıklar.

 • tekir diyor ki:
  12.Mayıs.2009 18:21

  Foodnetwork’de 5 ustunden 5 yildiz almis bir tarif malzeme listesini soyle vermis:
  * 1kg limon
  * yaklasik 1L votka
  * 1kg seker
  * yaklasik 1L su
  Ben de saf alkole kesinlikle cesaret edemem ama votka ile denemeyi dusunuyorum. Daha once evde yapmak gelmemisti aklima, tesekkurler D!

 • alev diyor ki:
  9.Ocak.2011 16:41

  arkadaşlar merhaba
  ben limoncello yu ya da diğer likörleri hep saf alkolla yapıyorum
  korkmanıza gerek yok
  halen yaşıyorum 🙂 yalnız alacağınız alkolün tarımsal olması önemli

 • Tugba diyor ki:
  26.Mart.2011 23:23

  Saf alkolden ben de korktuğum için likör yapamıyordum… halbuki Mey İçki tamamen güvenilir ( kapalı ambalajda) bir şekilde marketlerde satıyor… eczanedekine ben de güvenemem çünkü amacı yara temizlemek ama marketteki bu saf alkole güvendşm ve yaptığım limonçello da içen kimseyi kör etmedi…

 • adnan diyor ki:
  19.Temmuz.2011 17:50

  arkadaşlar eczaneler açısından yorumlarınız hem acımasız hemde bilgiden yoksun. 1-hertürlü danışmada güvendiğiniz eczaneye alkol konusunda niye güvenmiyorsunuz.Ülkemizdeki en güvenilir alkolü eczaneden alabilirsiniz.Çünkü eczaneden alınan alkol sağlık bakanlığının gösterdiği tekel bürolarından alınır.Alkol eczanede asla yara temizlemede değil ilaç yapımında kullanılır.2-olayın kimyasal yanı:eczanedeki alkol etil alkoldür(saf alkol-%96lık)gözü kör etmesi söz konusu değildir.O dediğiniz kör yapan alkol metil alkoldür.bu alkol türleri vücuttan çıkarken (kimyasal tepkimeler sonucu)etil alkol co2+su olarak çıkarken metil alkol formaldehit safhasından su+co2 safhasına vücut dönüştüremediğinden dolayı formaldehitte vücut için zararlı madde olarak körlüğe kısmi felçlere solunum yetersizliğine yol açarak ölüme götürür.Bu nedenlerden sağlıkla ilgili malzemeler sadece eczaneden alınmalıdır

 • meliha diyor ki:
  8.Kasım.2013 23:40

  Arkadaslar eczaneden alınan alkol kör yapmaz kör yapan öldüren alkol metil alkoldür.ondan zehirlenen birine de tedavi olarak etil alkol verilir etil alkol metil alkolun antidotudur cunku.eczanelerde asla metil alkol bulunmaz. Yalniz eczaneler size al sana bi lt alkol diye de satis yapmaz votkayla deneyin en iyisi

 • Sibel diyor ki:
  4.Ocak.2017 12:10

  Likörseverler bir bilgi vermek istiyorum: Migros ve Macromarket’te tarımsal kökenli etil alkol var (su renginde olan şişe aman karıştırmayın), litresi 47TL.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>