SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Prince Abdulaziz
19.Ekim.2012

Şu gün şu saat itibariyle, Boğaz’da karşımda demirlemiş duran yatın üzerinde Prince Abdulaziz yazıp, arkasında da Suudi Arabistan bayrağı asılı olunca merak ettim, bir bakayım dedim. Buna yat demek biraz zayıf kalır fakat, ben gemi demeyi tercih ediyorum.

prens abdulaziz yatı

Boyu 147 metre imiş ve Wikipedia amcanın dediğine göre, 22 yıldır dünyanın en uzun ve geniş yatı olma özelliğini sürdürüyormuş. Yani kısaca, 20. yüzyılın en lüks yatı deniyor. 1984’te Danimarka’da yapılmış. İlk sahibi Suudia Arabistan kralı Fahd imiş. O 2005 yılında öldükten sonra, kardeşi Abdullah ibn Abd al-Aziz yatın sahibi olmuş. En fazla 41 km/h hız yapabiliyormuş. Tam kapasite kullanıldığında, yat için 60-65 adet çalışan gerekiyormuş.

Bu arada bu yat, Suudi Kraliyet ailesinin sahip olduğu yatlardan sadece biriymiş. Aşağıda, yatın sahibi olduğu için gayet mutlu gözüken Kral Abdullah’ı görüyoruz (Şaka şaka! Ama bu fotoğraf, Kral Abdullah Kate Middleton’la prensin düğünündeyken çekilmiş. Krallar, prensler, prensesler dünyası, biz pek anlamayız!)

kral abdullah

Kral Abdullah’ın uzun ismi: Abdullah bin Abdülaziz el Suud. Şu andaki Suudi Arabistan kralı. Soylu Suudi ailesi mensubu. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinin başında bulunan adam. Kendisinin bir fotoğrafını daha buldum, orada da mutlu. Genel olarak hayatından memnun bir tip gibi duruyor.

Kral Abdullah

Geçenlerde de birkaç gün Savarona durmuştu, baktıkça çok hoşumuza gitmişti; çok yakışıyordu Boğaz’a. Bugün de bu duruyor… Öyle işte.

İmza G.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>