SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Reiki ile iyileşme – 1. aşama
15.Temmuz.2009

r1Yıllardır ilgimi çeker Reiki, Reiki ile tedavi; bir türlü harekete geçip öğrenememiştim. En sonunda bir Reiki master (Reiki ustası) ile tanıştım ve onun yakın takibi sayesinde bütün bahanelerden kurtulup öğrendim.

Reiki, 1922’de Japonya’da Mikao Usui tarafından geliştirilmiş bir ruhani alışkanlık. Rivayete göre Usui’ye bir öğrencisi Hz. İsa’nın insanları nasıl dokunarak iyileştirdiğini sormuş. Buna cevap aramaya başlayan Usui bir dağa çıkmış, oruç ve meditasyon döneminin ardından aydınlanmış. Usui’nin öğretisi doğu felfesine çok uygun.  Aldığı temel, bilimsel olarak varlığı ispatlanamayan ancak doğu felsefelerinde yaygın olarak inanılan vücut enerjisi ki (chi). Dünyada herşey enerji olduğuna göre, siz iyi enerjiyi vücudunuza akıtıp kendinizi iyileştirebilirsiniz. Reiki’yi batı dünyası ile tanıştıran Japon asıllı Hawaii’li Hawayo Takata olmuş. Hawayo sindirim sistemindeki ve akciğerindeki ciddi hastlıkları reiki sayesinde yenmiş. Kalp cerrahı Mehmet Öz‘ün eşi Lisa Öz de bir reiki master ve her ikisi de zararsız alternatif tedavilere inanıyorlarmış. Reiki uygulanan hastalarda ameliyat sonrası çok daha az komplikasyon oluyormuş.

r-yuzReiki, bir ustanın size el verip alıştırması (initiate) ile başlıyor. Bu sayede enerji kanallarınız açılıyor ve reikiyi nasıl kullanacağınızı öğreniyorsunuz. 2. aşamada duygusal güçlükleri yenip uzaktaki birine de enerji yollayabiliyorsunuz. Son aşamada ise siz de bir usta olup başka birinin kanallarını açmayı öğreniyorsunuz. Reiki uygulaması çok kolay, vücudun çeşitli yerlerinde elinizi birkaç dakika tutuyorsunuz. Öğrenirken uygulama yapmanızda fayda var. Benim hissettiğim ilk değişiklik ellerimin artık buz gibi olmaması ve elimi koyduğum yerde sıcaklık hissetmem. Bazısı serinlik hissediyormuş. Küçük ağrılarda çok faydalı olduğunu söyleyebilirim, bacaklarımdaki romatizmal zonklamaları hemen geçirdim bu yöntemle. Şimdi herkes soracaktır, “neden o zaman bütün hastalıklar bu şekilde iyileşmiyor” diye. Bence çok ciddi rahatsızlıklar da iyileşir. Ancak yaşadığınız ağrı, sıkıntı çok şiddetliyse eğer, sinirlenmeden, bıkmadan, usanmadan, büyük bir sabırla Reiki öğrenmek, inanmak ve uygulamak hem zor, hem de zaman alır.

Reiki’yi sürekli uygulayıp kendinizi zinde tutmanızda fayda var. Özellikle konsantre olup bir şeylere odaklanmanız şart değil, öyle yaparsanız daha güçlü olur ama odaklanamasanız bile enerji akışı olur. Son olarak doğu felsefesine göre vücudun başına gelenlerin zihinden kaynaklandığını belirtmek isterim. Reiki’nin beş temel şartını (five principles) her sabah gözlerimizi kapatıp tekrar etmek faydalı olacaktır.

Sadece bugün:

– sinirlenmeyeğim
endişelenmeyceğim
– şükredeceğim
düzgün çalışacağım
– herkese nazik olacağım

İmza B.


5 yorum  
 • Zıplayıp yere çakılmış çekirge diyor ki:
  15.Temmuz.2009 21:25

  Hevesini kırmak istemem ama ben bir ara bu aleme çok sarmıştım. Piyasadaki bir sürü kitabı okudum, Reiki-2’yi de aldım. Bir takım master tiplere de ciddi hayranlığım vardı. Ama sonrasında gözledim ki bu öğretiler onlara hiç yaramamış. En çiğ tarafından bir sürü insan egosu bu insanlarda tavan yapmış, hala duruyor. Demek ki master olmaktan ötesi var. Veya da sırf master olmak yetmiyor. Veya master olmadan da insan (tekamül müydü o laf?) tekamül edebilir. Özetle bence reikinin şifa tarafı iyi. Ama öbür taraf sana kalmış, boşver milletin sana dikte ettiğini, oturup düşünüp anlamaya çalışacaksın, ben neyim? neye yararım? Benim kafa hala karışık mesela:) Endişelenmemek falan güzel tabi, ama bir de insan olmak lazım değil mi? Neyse ya kafa şişirmeyelim, ne doluymuşum ben gece gece depreştim…

 • B. diyor ki:
  16.Temmuz.2009 06:24

  Bana ilk soylenen bu isin parayla yapilmasinin “bedel odemek” gibi ulvi bir sebebinin olduguydu 🙂 Icimden cok guldum ama nezaketen bir sey demedim. Bense daha cok bana butun gununu ayirmis birinin bir seyler ogretmeye calismasinin karsiligi olarak gordum odedigim parayi. Sanirim “olmak” diye bir sey yok, bunu kimse soyleyemez, beklemek de dogru olmaz. Ayrica teoriye gore tekamulunu tamamlayan gelmiyor bir daha, tamamlamayan boyle egolu yasayan ruhlar mecbur geri geliyorlar 🙂

 • BurSA diyor ki:
  16.Temmuz.2009 11:47

  Reiki 2 aşamayı da alan birisi olarak faydasını gördüğümü söyeleyebilirim. Zaten bu tip enerji çalışmalarına kişi “ihtiyacı” olduğu dönemde ilgi duyuyor. Ve inanarak yaparsa herseyde olduğu gibi mutlaka faydasını görüyor. Çakraların açık olması, blokajları kaldırmak için yapılan küçük çalışmalar; içgörü ve farkındalığı artırıyor. Aslında işin ritüel kısmından çok felsefesi önemli ve bunun günlük hayata uyarlamak. Tabii kendin ve özellikle çevren için şifacı yanı olması asıl amaç. Şifa verirken enerji mutlak doğru yeri buluyor, bazen asıl sıkıntının gerçek kaynağına götürüyor kişiyi; Zamanında anneme gel sana R2 vereyim dedim. Öylesine..O da oturdu elimle vücudunda dolandım. A iyi geldi dedi.. Ama gece inanılmaz bir kasık agrısıyla uyandı, doktora gittik ve ogrendikki hemoroidi alarm veriyor. Sinsice çok fazla hissettirmeden içerde ilerlemiş ve şimdi tedavi oldu, iyileşti. Enerjinin orayı tetiklediğine ve işaret ettiğine inanıyorum.

 • tekir diyor ki:
  16.Temmuz.2009 16:35

  Dogu felsefesine gore saglam vucut saglam kafada bulunur (oysa biz saglam kafa saglam vucutta bulunur deriz), o yuzden meditasyona bu kadar onem veriyorlar. Insan yeterince konsantre olursa hersey olur, basta zor oluyordur ama eminim sonra kolaylasir.

 • España Reiki diyor ki:
  12.Ağustos.2021 05:02

  El reiki es maravilloso, realmente me encanta y me apasiona el estilo de vida que esta técnica enseña.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>