SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Sosis zararlı mı?
30.Mayıs.2009

Geçenlerde babası, yumurtasını yemeden  sadece sosis  peşinde olan  bücüre, beş saniye içinde komik bir kahvaltı tabağı  hazırladı.Eleman sosislerin hatırına  yumurtaların tamamını götürdü. 

tabakta-sosis

Bizimki  iki yaşına kadar  sosis hiç yemezdi. Vermezdik çünkü.  Ama verdiğimiz gün olay bitti.  O gün bugün sosis  gördü mü affetmiyor. Bu durum hoşuma gitmiyor çünkü sosisin çocuk beslenmesinde  faydalı ve gerekli olmadığını  düşünüyorum. Yetişkin beslenmesinde de bence  külfet bişey. İçeriğinden hiç bir zaman emin olamıyorsunuz, mesela farklı markalar almak zorunda kalırsam benim aklıma hep bağırsağın içine tıkılan çeşit çeşit hayvan etleri gelir. Şişmanlatıyor vs. bir sürü sıkıntı. 

Üstüne üstlük geçen  sene sosisler de ve bazı  burgerlerde kullanılan bir renklendiricinin E128  (Red 2G) kanseröjen özelliğinin yoğun olduğunu okumuştum. Bu konuda  Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (European Food Safety Authority) bir açıklaması var. Sözkonusu  katkı maddesinin artık  insan  tüketimi için uygun olmadığı açıklanmış. AB mevzuatı  çerçevesinde bu katkının belli oranlarda kullanımı halen serbest. Ama Red 2G maddesi vucutta anilin isimli bir maddeye dönüştürülüyor  ve bu da kanser riskini artırıyor. Bizde  sosislere  her türlü renklendiricinin konuluyor olması  şiddetle muhtemel. Fazla yememek lazım.

İmza D.


3 yorum  
 • Kirpi diyor ki:
  4.Haziran.2009 10:47

  Ben cok abur cuburcu bi insanim…evet dikkat etmek lazim ama abur cubursuz cocukluk da olmaz ki 🙂
  itiraf edeyim biz ablamla yegenime kacamaklara izin veriyoruz…yani cocuk spor yapsin sebzesini yesin acik hava oksijen yasasin ama arada bir jelibonmus bir cikolataymis esirgemeyelim…yani devamli maydonoz yiyince turp gibi olcaz diye birsey yok (sacma oldu son cumle ama neyse)

 • miray diyor ki:
  8.Haziran.2009 21:59

  Sosis çok kötü birşey, salam da öyle. Sucuk yiyin daha iyi.
  No sosis!!! No salam!!!

 • Karmançormancı diyor ki:
  21.Ağustos.2009 15:04

  Tadı güzel, görüntüsü süslemeye musait.. ama ne yazık ki kesinlikle zararlı.


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>