SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Gezi notları – Amasra
31.Mayıs.2009

Bizim baykuşun üç ayağından biri sabit, Amerika’da. Diğeri ise her an dünyanın her köşesinde olabilir, çok seyahat ediyor. Şu aralar Kuzey Amerika’da. Bu gezegen ayak NYC’den bir post patlatmadan, bizim mütevazı Amasra gezisinden bir şeyler yazayım dedim. Amasra’da nerede yenilir? Amasra’da nerede kalınır? Amasra’da neler yapılır? Amasra’ya nasıl gidilir? Bunlara cevap verelim…

marti

Bir süredir çekirdek aile olarak bir yerlere gidememiş olmanın hırsıyla, şehirden sadece  bir geceliğine uzaklaşabileceğimizi  gözönünde bulundurarak, denize de mutlaka dokunmak istediğimizden, kendimizi Amasra yollarına vurduk.

Amasra’yı seviyoruz,  Karadeniz kıyısının en sevimli  kıyı kasabası. Göreceli olarak sapa oluşu, Ege’deki herhangi bir kıyı kasabasına kıyasla fazla gelişmesine engel olmuş, nispeten bakir kalmış. Devamlı kaldığımız bir pansiyon var. Kuşna pansiyon. Alt resimdeki bordo bina. Mayıs 2009  fiyatları; oda-kahvaltı (oda fiyatı, yatak değil) 60 YTL. Toplamda 6 oda var. 4 tanesi deniz cephesi. Gece cam açık uyursanız dalga sesi duyuluyor 🙂

(Ağustos 2010 itibarıyla fiyatlar 75 TL olmuş öğrendiğim kadarıyla)

kusna23

Kuşna pansiyon,  hava biraz serin olduğunda bile kalınabilecek  bir yer çünkü kaloriferli. Odalar  geniş, tamamında 3 yatak var. Banyolar yeni, düzgün. Ama bina prefabrik. Dolayısıyla ses yalıtımı diye bir şey yok 🙂 Bana göre hava hoş,  derin uyurum, vız gelir ama uyanıksanız kim odasına girdi, çıktı, içkiyi fazla kaçırdı rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Sabah kahvaltısı çok  sevimli. Mütevazı ama herşey var. Bir kaç masalı, kapalı bir minik salonları var. Ayrıca tam kapının önünde, açıkta bir incir ağacı var. Altına üç masa koymuşlar. Süper bir deniz manzarası var. İlk gittiğimizde, ben olsam bu incir ağacını keserdim, deniz manzarasını heba ediyor diye ahkam kesmiştim. Ama kahvaltı esnasında anladım sebebini: yazın  gölge olmazsa kahvaltı eziyete dönüşebilir.

kahvalti

Amasra’da bir sürü balık restoranı var. Biz  daha önceki  gelişlerimizde yoğunluk sebebiyle burnundan kıl aldırmayan  işletmecilerinin, baş garsonların ve garsonların tavırlarına sinir olduğumuzdan tanıdık bir adrese yöneldik.

cesmicihan

Amasra’da adam gibi bir yemek isteniyorsa, sezon içerisindeyse, özellikle haftasonu ise, rezervasyon yaptırmamak  biraz cengaverlik olur. Aç kalırsınız. Biz saat 21:30’a kadar midye, bira ile açlık bastırıp masa boşalmasını beklediğimizi biliriz.

Bu sefer de saat 17:00 gibi gidip saat 20:00 gibi geleceğiz, aman deniz kenarı masa olsun diye telaşla rezervasyon yaptırmaya kalktık, ama garsonlar, rahattılar: “Abi sıkıntı olmaz”. Sonradan anlaşıldı cidden. Tek bir masa, bir de biz vardık.  Güzel oldu, sezon dışında gezmeyi seviyorum; insan  gibi arabanı park edebiliyorsun, boş bank bulabiliyorsun, deniz kenarı sakin oluyor, vs. En sinir olduğum, etraf cıvık cıvıkken yapılan sezon tatilleri.  Neyse barbun güzeldi, salatalar da süperdi ama sirkeli. Sevmiyorsanız aklınızda olsun.

salata

Evli ve çocuklu iseniz Büyük Liman’da deniz kenarındaki salaş kafelerde oturarak kumsalda oynanan, kedi, martı her nevi koşan, uçan mahlukatı kovalayan çocuğunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.  Daha sıcak bir havada gittiğimizde burada kumların üzerindeki bir masada okey oynadığımızı hatırlarım. Ama daha masalar kumların üzerine inmemiş.  Rüzgar da ara ara diniyor, sonra yine çıkıyor. Kafayı sepet gibi yapıyor.

Büyük bir çocuk parkı var meydanda. Bebeler çıldırıyor, terk etmek istemiyorlar. Sürüklemek gerekebiliyor. Bir de trafiğe kapalı, sağlı sollu ıvır zıvır satan bir sokak var. Bizim kız çıldırdı tabi. Bir takım kelepir oyuncaklar almak zorunda kaldık. Allahtan çıtası çok yüksek değil, acayip mutlu oldu bir iki minicik  şeyden, değdi.  Mesela bu zürafaa:

5

Sonra babası kendine bir oyuncak buldu. Eskiden beri bizim evde, bir saç balık tavası almak lazım muhabbeti yapılır durur. Karadenizliler arasında balık tavalarının bir raconu var, belki bilirsiniz. Bizimki balık tavasını bulunca dayanamadı. Aldık. O da resmen hoplaya zıplaya döndü eve. Her gelene de etraflıca bir demo yaptı. İddiaya göre balık bunlarda çok lezzetli oluyormuş. Bakalım yiyecez.

tavaAmasra’nın  biraz sapa kalmasının bir takım dezavantajları var. Mesela bir çok restoran ve motel Kasım sonu gibi kapanıp Mayıs’a kadar açmıyor. Sezon kısa yani. Amasra Safranbolu’ya da yakın (90 km) bir gece de oraya kaçılabilir.

Güzeldi, gidin.

Gezip Gördük de Amasra ile ilgili bir post hazırlamış, mutlaka bir göz atın.

Karadeniz’le ilgili başka gezi yazılarımız da mevcut:


Gezi yazıları – Samsun
Gezi Yazıları – Fatsa’dan doğuya doğru
Gezi yazıları – Amasra
Gezi yazıları – ArtvinGezi yazıları – Samsun’dan doğuya doğru

İmza D.


10 yorum  
 • Kirpi diyor ki:
  4.Haziran.2009 10:42

  Bu pansiyonda ben de kalmistim. O kadar guzel ki…ozellikle konumu…istersen onundeki kayaliklara tirmanip dalgalari seyredebiliyorsun…ozellikle de kokos ortamlardan bunaldiysaniz bu sevimli yeri cok tavsiye ederim…

 • Abdullah Başkır diyor ki:
  6.Ağustos.2009 14:49

  izlenimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

 • cankatcan diyor ki:
  23.Ağustos.2009 11:15

  Amasraya gittiğimde bir kaç kez Kuşna da kaldım.Cidden çok güzel.Yatak ve banyo temizdi.Aile pansiyonu.İtiraf ediyorum, bahçelerinden sebze çalmıştık… 🙂

 • yusuf diyor ki:
  19.Ağustos.2010 13:56

  odada 3 yatak war we 60 tel yazıyo 2010 için geçerli mi öğrenmek istiyorum acil!

 • D. diyor ki:
  20.Ağustos.2010 08:53

  Geçen hafta aramıştım galiba 75 milyon olmuş fiyat

 • meral diyor ki:
  7.Ekim.2010 10:33

  Bizde 2010 Eylülde bayram sonrası gittik. Orada Fabriye abla diye bir bayanla tanıştık. onun evini kiraladık. günlük 100 tl verdik. ama oda değil komple bir evdi. 6 kişi çok rahat kalabilir o evde. evide çok temiz ve büyüktü. üstelik küçük limanda denize sıfır yalı dairesi gibiydi diyebilirim. önü kocaman tertemiz bir deniz.balkonunda okey oynamak çok keyifliydi. çarşıya 2 dk. kesinlikle amasrayı herkese tavsiye ederim. 2011 baharında yine 1 hafta oradayız :))). ailecek gidilebilecek yerlerden bir tanesi… ayrıca fiyatlarda çok ucuz… insanlarıda çok sıcak…

 • incir ağacı diyor ki:
  5.Temmuz.2012 16:31

  Demek manzarayı bozuyor diye incir ağacının kesilmesini isteyecek kadar cehalet akıyor paçalarınızdan.Sizin gibilerin nesine gerek butik otelde doğa tatili? Bencil tatilci.

 • D. diyor ki:
  19.Temmuz.2012 10:58

  Doğru bizim neyimize butik otelde tatil. Biz genelde butik bir otelde bir gece kalacağımıza başka yerde 5 gece hesabı yaparız. Burası da butik bir otel değil zaten mütevazi bir pansiyon. Öte yandan butik otel inşaatlarında, peyzaj hesabına çok ağaç katliamına tanık olmuşumdur ben. Cehalet ise cehalet, herkes bazen bir bitkinin ortadan kaldırılmasına razı olacak bir pozisyonda bulabilir kendini.

 • Londra Gezi Notları | Hafif Tarif diyor ki:
  27.Temmuz.2012 16:42

  […] için buraya, Söğüt Marmaris için buraya, Fatsa’nın doğusu için buraya, Amasra için buraya ve daha nicesi için buraya bakınız…. THY'daki rötar ve angusla ilk tanışmaMooncake (Ay […]

 • kemal diyor ki:
  12.Mayıs.2014 16:58

  AMASRA CENNET GİBİ ADETA HAFTA SONU ORADAYDIM.SIKILDIKÇA NEFES ALMAYA GİDERİM HELE BİRDE YENİ BİR PANSİYON KEŞFETTİM FİLİZ APART DİYE…HARİKA BİR YER TEMİZ HUZURLU .HERKESE TAVSİYE EDEBİLİRİM.GEZİCİLERE ÖNERİLİR,


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>