SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Kerim Bora’dan “Devinim”
16.Haziran.2009

turkiyenin-binbir-yuzuFotoğraf sanatçısı Kerim Bora’nın ismini Devinim isimli projesi ile duydum. Türkiye’nin dört bir yanından insan fotoğraflarından ve sohbetlerden oluşan proje, 1 Haziran’dan beri internetten www.devinim.tv‘den izlenebiliyor.

Kerim Bora daha önce Küba’dan Afrika’ya insanoğlunu fotoğraflamış. 5 sene kadar önce, Türkiye’nin dört bir tarafından insan fotoğrafları çekmeye başlamış. 20 ilden yüzlerce insanla muhtelif konularda konuşmuş. “Türkiye’li olmak ne demek?”, buna cevap aramışlar. Yakın siyasi tarih, genç olmak, kimlik ve ötekileştirme, alevi olmak, eğitim sorunu vs.

Web sitesi biraz yavaş çalışıyor, belki şansıma bugün boyle ama pes etmeyin, çok güzel sohbetler var. Kerim Bora’nın diğer çalışmalarına ait galeriyi gezmek de çok zevkli. Benim sevdiğim türde fotoğraflar.

narongo-nakanwaki

Fotoritm‘de güzel bir söyleşisi var.

İmza D.


2 yorum  
 • clementine diyor ki:
  16.Haziran.2009 12:31

  bu paylaşım için teşekkürler galerisini gezdim bayıldım sanırım bu güzel fotolardan bi kaç tanesini ben de siteme koyucam:)

 • D. diyor ki:
  16.Haziran.2009 12:53

  Zaman gazetesinden:
  “Haziran itibarıyla yayına başlayan Devinim TV`de 1 Ağustos tarihine kadar Türkiye`nin çeşitli coğrafyalarından bin kişi ile yapılan röportajlar yayınlanıyor. 1 Ağustos`ta ise güncel yayına başlayacak olan Devinim TV, her ay seçilen bir Türkiye konusunu ülkemizin mümkün olduğunca her düşünce kesiminden insanına soracak ve programlarıyla bu konuyu tartışmaya açacak. Fotoğraf sanatçısı Kerim Bora tarafından hazırlanan projede `Kimlik tanımlamaları ve ötekileştirme`, `Yakın siyasal tarihimiz`, `Sünni-Müslüman ve Alevi-Bektaşi vatandaşların rahatsızlıkları` gibi pek çok konu hakkında vatandaşlara düşünceleri sorulacak. Pilot şehir olarak seçilen Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Mardin, Rize ve Çanakkale gibi 20 şehirde yaşayan vatandaşlarla yapılan röportajlarda `Gelecek nesillere nasıl daha demokratik bir Türkiye bırakabiliriz?` konusu konuşulacak.

  Amaçlarının insanlar arasındaki kutuplaşmaların önüne geçmek olduğunu söyleyen Kerim Bora, `Öyle bir hale geldik ki laik-Müslüman, zengin-fakir, Türk-Türk değil diye bölücülük yapılıyor. Gayemiz bunları sorgulamak. Ülke öyle bir yere geldi ki, alternatif basının da yardımıyla herkes her şeyi konuşabiliyor, söyleyebiliyor artık. Biz de bin kişiye `Sen kimsin? Ülke sıkıntıları ne?` gibi soruları sorduk.` diyor. Röportaj yaptıkları kişiler konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını da söyleyen Bora, gelecekte yeni projelerin de müjdesini veriyor: `Toplumsal barış atölyeleri kurmayı planlıyoruz. Önyargıların kırılmasını ve insanların birbirini tanımalarını amaçlıyoruz.`”


Bir Cevap Yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>